Jesienne przekopywanie gleby

Szpadle :)
Szpadle :)

Jesienne przekopywanie gleby

Głębokie jesienne przekopywanie gleby to nic innego jak odwrócenie o 180 stopni odciętej szpadlem bryły ziemi. Na ogół przekopanie robimy na 25-30 cm, a więc na głębokość szpadla. Tak wykopaną bryłę nie rozdrabniamy, pozostawiamy w tzw. ostrej skibie. Gleba powinna mieć odpowiednią wilgotność gdyż przesuszona będzie się rozpadać.

Korzyści wynikające z zabiegu jesiennego przekopywania są następujące :

1. Tworzenie się struktury gruzełkowatej (naprzemienne nawilgacanie i wysychanie, pęcznienie i kurczenie, zamarzanie i rozmarzanie gleby).  Poprzez gruzełkowatość  dochodzi  do rozluźnienia gleby a tym samym następuje:

  • zwiększony dostęp powietrza do głębszych warstw ziemi , który sprzyja późniejszemu rozrostowi sieci korzeni. Te z kolei mogą intensywnie pobierać  wszystkie niezbędne składniki potrzebne do rozwoju rośliny.
  • zwiększone zatrzymanie ilości wody z deszczu i śniegu. Dzięki nagromadzonemu zapasowi wody  rośliny mogą ją dłużej wykorzystywać  w okresie bezdeszczowym.

2. Zmniejszenie liczby szkodników glebowych, takich jak np. pędraki lub drutowce. Giną one w zimie przy niewielkich spadkach temperatury (dzięki odwróceniu gleby i pozostawienie jej  głębszych warstw bliżej powierzchni).

3. Pozbycie  się  zarówno jednorocznych  jak i wieloletnich chwastów wraz  z korzeniami  (mlecze, perz, powój).

4. Równomierne wymieszanie gleby z nawozem.

W moim ogródku,  tuż przed planowanym jesiennym przekopywaniem rozrzucany jest dolomit i dopiero wtedy zaczyna się odwracanie  gleby.

Sposób  przekopywania zależny  jest od rodzaju gleby.

Na glebach lekkich samo przekopanie może zaszkodzić  i  pogorszyć jej stan, wpłynąć niekorzystnie na  rozwój roślin. Takie gleby są przewiewne, słabo zatrzymują wodę oraz związki organiczne. Przekopując,  uległyby więc jeszcze większemu rozluźnieniu i areacji, co spowodowałoby niekorzystne  przyśpieszenie procesu rozkładu substancji organicznych. Celem ewentualnego  przekopania na ziemiach lekkich  jest np. wymieszanie gleby  z kompostem , nawozami wapniowymi. Jednak co ważne, przekop i nawożenie substancjami organicznymi musi być tutaj  głębszy, powyżej 35cm.  Słaba sorpcja na tych glebach powoduje bowiem szybkie  wypłukanie w głębsze warstwy składników odżywczych.

Z kolei na glebach ciężkich, zlewnych, przekopywanie wraz z  wprowadzaniem nawozów organicznych powinno być płytsze, na ok. 15 cm. Takie postępowanie gwarantuje dostęp powietrza i nie dopuszcza do butwienia i gnicia wymieszanych z ziemią  nawozów,  jaki nastąpiłby w przypadku warunków beztlenowych w głębszych warstwach ziemi.

Głębokie przekopywanie ziemi przeprowadza się tylko późną jesienią. W wyniku takiego działania zostaje naruszona struktura mikroorganizmów. Do wiosny zatem, będzie miała wystarczającą ilość czasu aby się odbudować. Wiosną przekopaną glebę dokładnie rozbijamy motyką z ostrych skib i rozgrabiamy.

Sposób przekopywania wiąże się również z rodzajem uprawianych roślin. Głębokiego przekopania wymagają rośliny o korzeniach  spichrzowych (np. marchew, burak). Płytkie spowoduje ich deformacje.

Zabieg głębokiego przekopywania  nie należy do łatwej  pracy, ale jej efekt jest widoczny zarówno w plonach jak i rozwoju roślin ozdobnych.

Przeczytaj także:

Kompostowanie cz.1

Kompostowanie cz.2

Data pierwszej publikacji artykułu: 15 Wrz 2015 o 21:02

Jeden komentarz w “Jesienne przekopywanie gleby

  1. Pingback: Jesienne porządki na rabatach bylinowych | Ogródek.pl

Dodaj komentarz