Liliowce czy lilie

Liliowce i Lilie

Liliowce czy lilie – jak je rozróżnić?

Dla początkujących ogrodników wiele roślin o podobnych nazwach może sprawiać trudność w ich różnicowaniu. Do takich podobnie brzmiących można zaliczyć liliowce i lilie.

Powodem pomyłek są kwiatostany obu roślin. Zarówno kwiaty liliowca ogrodowego (Hemerocallis hybrida) jak i kwiaty lilii (Lilium), mają trochę podobny, kielichowaty kształt. I to w zasadzie całe podobieństwo.

Omawiając różnice pomiędzy tymi roślinami dla porządku trzeba wspomnieć o systematyce obydwu roślin. W wielkim skrócie – lilia należy do rodziny liliowatych, natomiast liliowiec wchodzi w skład rodziny żółtakowatych.

W wyglądzie bardzo łatwo  odróżnić liliowca od lilii. Idąc „od dołu” tych roślin:

  1. Organy podziemne

Lilia – organem zapasowym jest cebula z której wyrasta jeden sztywny pęd. Na nim ułożone są prawie na całej długości liście.

Liliowiec – organem zapasowym jest mięsiste kłącze. Z niego wyrastają długie odziomkowe liście. Liście tworzą kępę a z jej środka wyrastają bezlistne pędy kwiatostanowe.

  1. Wygląd liści

Lilia – liście są krótkie, sztywne, jajowate, lancetowate, lub równowąskie, osadzone na łodydze skrętolegle lub okółkowo.

Liliowiec – liście są długie, wiotkie, tworzą kępy.

  1. Wygląd kwiatów

Lilia – pojedynczą łodygę wieńczy kwiatostan. Składa się z kilku kwiatów. Michy kwiatowe z zależności od odmiany mogą dochodzić do 25-30 cm. Kwiat lilii składa się z sześciu płatków i dekoracyjnych pręcików. Pojedynczy kwiat po rozwinięciu utrzymuje się od kilku do kilkunastu dni.

Liliowce – na łodydze znajduje się od kilku do nawet 20-30 pąków, dzięki czemu liliowiec może kwitnąć przez około 2 miesiące! Kwiaty osiągają wielkość ok 14-20cm. Każdy kwiat po rozwinięciu trwa tylko jeden dzień, stąd druga, bardzo rzadko stosowana nazwa liliowca – dziennica.

Na koniec kilka  podstawowych informacji o tych przecudnej urody roślinach.

Lilie – można sadzić wiosną lub jesienią. Przy sadzeniu wiosennym należy zwrócić uwagę aby cebule nie były wysuszone. Muszą być mięsiste, o zwartych, zdrowych łuskach. Sadzenie jesienne musi być zakończone w połowie października. Sadzimy do dołka na dnie którego dobrze jest ułożyć warstwę drenażową, a następnie żyzną ziemię. Na zimę warto miejsca nasadzeń przykryć suchymi liśćmi , torfem, gałązkami świerka. Lilie powinno się przesadzić co 3 lata wrzesień/październik. Lilie są doskonałe na kwiat cięty.

Zapraszam do mojej galerii. Galeria: Lilie

Liliowce -rosną na każdej przeciętnej glebie. Stanowisko może być zarówno słoneczne, jak i półcieniste. Kłącza liliowców powinny być sadzane na głębokość ok. 5- 10 cm w rozstawie 50 cm, ponieważ liliowce szybko się rozrastają. Najlepszy okres sadzenia to jesień lub wczesna wiosna. Przysłowie mówi, że „ liliowce najlepiej rosną pod rynną”, ale z racji głębokiego korzenienia się wytrzymują okresowe susze. Byliny mogą rosnąć w jednym miejscu nawet 20 i więcej lat. Warto jednak co 5-6 lat wykopać całą kępę i podzielić na 2-3 mniejsze części. Najlepiej zrobić to wczesną wiosną marzec/kwiecień, zanim rozpoczną wzrost lub jesienią wrzesień/październik, pod koniec wegetacji. Liliowce nie nadają się  na kwiat cięty, gdyż po ścięciu ich kielichy zamykają się. Art. Liliowce

Zapraszam do mojej galerii. Galeria: Liliowce

Przeczytaj także: Lilie – gatunki i odmiany

Przeczytaj także: Lilie – uprawa i pielęgnacja