Ogławianie tulipanów

Ogławianie tulipanów

Głównym zadaniem rośliny w całym cyklu  jej rozwoju, jest wytworzenie nasion. Zapewniają one dalsze istnienie gatunku. Po kwitnieniu energia rośliny przekierowana jest na jak najlepsze odżywianie nasion, natomiast odbudowa liści i organów podziemnych staje się „drugoplanowa”.

W przypadku tulipanów, gdzie organem spichrzowym jest cebula, dochodzi do słabego gromadzenia w niej substancji zapasowych, ponieważ roślina nie ma „siły” do powiększenia rozmiarów cebuli. Efektem tego jest drobnienie cebul, słabsze kwitnienie w kolejnym sezonie oraz brak wytwarzania cebul przybyszowych (rozmnażanie rośliny).

Aby do tego nie dopuścić, po okresie kwitnienia należy przeprowadzić zabieg ogławiania tulipanów.

Ogławianie tulipanów polega na usuwaniu kwiatostanów razem z zawiązanymi torebkami nasiennymi. Rozpoczynamy w chwili gdy kwiaty więdną i tracą dekoracyjność.Tulipany mają kruche pędy więc nie jest potrzebny do tego sekator. Wystarczy ręką przełamać pęd, tuż pod kwiatem. Ogławiając tulipany zapobiegamy opadaniu płatków na ziemię, które mogą stać się pożywką dla grzybów i bakterii. Zwiędłe płatki psują poza tym estetykę rabat.

Zabieg ogławiania tulipanów nie wolno łączyć z jednoczesnym wycinaniem  liści i pędów rośliny. Zostawiamy je ponieważ do czasu ich zaschnięcia roślina  prowadzi fotosyntezę i asymilaty kieruje do cebuli.

Prawidłowa pielęgnacja tulipanów jest warunkiem wytwarzania zdrowych dorodnych cebul i obfitego kwitnienia.

Przeczytaj także:  

Pielęgnowanie roślin cebulowych kwitnących wiosną
Wykopywanie cebul kwitnących wiosną 
Jesienne sadzenie roślin cebulowych kwitnących wiosną