Pielęgnowanie roślin cebulowych kwitnących wiosną

tulipanki

Aby rośliny cebulowe kwitnące wiosną mogły cieszyć nas swoim wdziękiem musimy poświęcić im trochę uwagi.

Wiosną do życia budzą się nie tylko nasze rośliny ozdobne, ale również chwasty. Zabierają one  zarówno wodę jak i składniki odżywcze z gleby. Częste odchwaszczanie, spulchnianie powoduje pozbycie się ich, na czym zyskają nasze cebulki. Gleba na wyczyszczonej i spulchnionej rabacie, powinna być stale lekko wilgotna.

Uwaga!Nie wolno stosować do odchwaszczania herbicydów! Rośliny cebulowe należą do grupy jednoliściennych (podobnie jak trawa) co znaczy, że niszczą  je te same preparaty!

Wraz z ruszeniem wegetacji bardzo ważne jest nawożenie cebulowych.

W moim ogródku  tulipany, hiacynty zasilam dwa razy. Pierwszy raz  w marcu, kiedy  części naziemne osiągają ok. 6 cm. Drugi raz, gdy rośliny dochodzą do fazy zielonego pąka. Z kolei narcyzy  drugą dawkę otrzymują  w czasie kwitnienia. Stosuję Azofoskę . Nawóz rozsypuję wokół roślin (ok.30g/m2), bardzo delikatnie mieszam w wierzchnią warstwą ziemi i podlewam. Ważne, aby rozsypywany granulat nie stykał się z roślinami, bo może je poparzyć.

Stosując nawozy wieloskładnikowe należy uważać aby nie przenawozić roślin. Roczna dawka nie powinna przekraczać 100g/m2. Dokarmianie należy zakończyć ok. miesiąc przed planowanym wykopaniem cebul.

Innym dobrym sposobem nawożenia jest zastosowanie nawozów organicznych; kompostu lub obornika. Oprócz tego, że dostarczają potrzebnych składników, poprawiają strukturę gleby. Obornik należy stosować w dawce ok 4 kg/m2. W przypadku rozsypania dobrze rozłożonego kompostu nie ma możliwości przenawożenia. Po zastosowaniu środków organicznych miesza się je z wierzchnią warstwą gleby. W przypadku cebulowych wcześnie kwitnących jak: śnieżycy wiosennej, przebiśniegów, krokusów, dobrą porą na ich zastosowanie jest jesień. Dobrze odżywione cebule wiosną obficie zakwitną.

Przekwitające kwiaty roślin cebulowych, usuwamy. Dzięki temu roślina nie wysila się na zawiązywanie nasion, a jej cała energia skupia się na gromadzeniu substancji zapasowych w cebuli. W przypadku, np. tulipanów, narcyzów kwiaty usuwamy tuż przy ich podstawie, a u hiacyntów wycinamy cały kwiatostan, zostawiając pęd oraz liście.

Jeżeli zauważymy na roślinach objawy chorób w postaci zniekształceń, plamistości, smug, nalotów to jak najszybciej trzeba je wykopać i najlepiej spalić. Narzędzia koniecznie zdezynfekować, np. denaturatem lub wyparzyć.

W pielęgnacji niektórych gatunków cebulowych warto uwzględnić  coroczne wykopywanie. Tak jest w przypadku  tulipanów i hiacyntów. Pozostawione w glebie nie wejdą w stan spoczynku i zaczną z biegiem czasu drobnieć i chorować. Wykopane, przesuszone i przebrane cebule przechowuje się w ażurowych lub kartonowych skrzynkach ustawionych w przewiewnym, suchym miejscu.

Rośliny cebulowe tj. ranniki, przebiśniegi, szachownice kostkowe, śnieżyce, śniedki pozostawia się w glebie. Rozrastając się, utworzą bajeczne łany.

W moim ogródku późną jesienią, po pierwszych przymrozkach posadzone jesienią cebule, ściółkuję ok. 5 cm warstwą kompostu. Dodatkowa okrywa chroni je przed przemarzaniem. Wiosną, zanim rośliny zaczną kiełkować rozgarniam go i mieszam  ostrożnie z glebą.

Warto zadbać o rośliny cebulowe. Odwdzięczą się kolorami w naszych ogrodach, po jesienno-zimowych szarugach.

Przeczytaj także:  

Ogławianie tulipanów

Wykopywanie cebul kwitnących wiosną

Jesienne sadzenie roślin cebulowych kwitnących wiosną

3 komentarz(y) w “Pielęgnowanie roślin cebulowych kwitnących wiosną

  1. Pingback: Wykopywanie cebul kwitnących wiosną | Ogródek.pl

  2. Pingback: Jesienne sadzenie roślin cebulowych kwitnących wiosną | Ogródek.pl

  3. Pingback: Ogławianie tulipanów | Ogródek.pl

Dodaj komentarz