Przesadzanie różaneczników

Początek

Zdarza się, że krzewy różaneczników zbyt mocno się rozrosną lub miejsce, w którym zostały posadzone im nie sprzyja. Przesadzanie krzewów wykonuje się w okresie wczesnej wiosny lub jesieni a więc w czasie w którym także je sadzimy. Można zmienić im miejsce, także tuż po przekwitnięciu, ale zanim ukarzą się nowe przyrosty. Młode listki są delikatne i mogą więdnąć. Przesadzanie jesienne najlepiej zakończyć w połowie września, by roślina zdążyła się ukorzenić.

W przypadku dużych egzemplarzy, aby nie wyłamać pędów można krzew obwiązać. Promień w jakim wykrawamy roślinę określa się na podstawie wielkości średnicy korony. Przyjmuje się, że bryła korzeniowa jest dwukrotnie od niej mniejsza. Zanim przystąpimy do wykopywania, rododendron mocno podlewamy. Ziemia będzie wtedy bardziej zwarta, przylegająca do korzeni.

Szpadel do wykopywania musi być ostry, aby cięcie było zdecydowane i nie szarpało dodatkowo korzeni. Najczęstszym błędem jest wbijanie szpadla w kierunku bryły korzeniowej. Narzędzie powinno się wbić pod ukosem, na zewnątrz rośliny. Rany korzeni w czasie obkopywania są wtedy dużo mniejsze, bo nie zahaczmy o nie. Taki sposób warto stosować także przy przesadzaniu innych roślin. Różaneczniki płytko się korzenią, więc po wykrojeniu po obrysie na głębokość szpadla i lekkim podsadzeniu roślinę łatwo wydostać.

Roślinę przesadzamy do miejsca wcześniej przygotowanego. Dół powinien być szerszy od bryły korzeniowej, ale nie głęboki. Korzenie rododendronów potrzebują dostępu powietrza do prawidłowego pobierania pokarmu z gleby. Górny brzeg bryły korzeniowej ma być równy z licem ziemi. Różaneczniki wymagają podłoża kwaśnego (pH 4,5-6,0) przepuszczalnego, lekko wilgotnego ale nie mokrego. Do gleby wykopanej z dołu dodajemy torf kwaśny (wysoki) proporcji  1:1. Dno dołka można podsypać kompostem, dobrze rozłożonym obornikiem bydlęcym, przekompostowaną (!) korą sosnową. Przesadzoną roślinę podlewamy.

Po „przeprowadzce” nie wykonuje się cięć korygujących . Roślina musi mieć czas i siłę na odbudowanie ewentualnych strat w korzeniach. Tylko wtedy będzie mogła czerpać substancje odżywcze i bez problemu się przyjmie. Nawożenie rozpoczynamy rok po przesadzeniu. Aby zapewnić różanecznikom dobry rozwoju , warto zastosować szczepionkę mikoryzową.

 W moim ogródku rośliny przenosiłam w lutym. Wszystkie różaneczniki przyjęły się bez problemu i zakwitły w tym samym sezonie.

Dodaj komentarz