Rośliny obwódkowe

Początek

Rośliny obwódkowe (niskie)

Obwódki w ogrodzie porządkują przestrzeń. Zaznaczają linię rabat, oddzielając je od trawnika. Rośliny te, często wykorzystuje się jako otoczki podkreślające urodę efektownych nasadzeń. Mogą również w sposób naturalny dzielić teren ogrodu na część, np. warzywną i kwiatową. W zależności od stylu ogrodu i naszej wyobraźni, wybór roślin nie powinien sprawić kłopotu. Wystarczy zdecydować o rodzaju rośliny.

Rośliny jednoroczne/sezonowe

W tej grupie roślin mamy dwojaką możliwość; albo zastosować rośliny z siewu albo z rozsady.

Coroczne wysiewanie sprawia, że ogród jest w każdym sezonie inny. Poza tym nasiona są tanie – w przypadku gdy obwódek mamy dużo – ma to znaczenie. Dobrze jest wybrać te nasiona, które siejemy wprost do gruntu, np. nagietek, smagliczkę nadmorska, aksamitkę. Ułatwi to nam pracę, ponieważ odchodzą czynności związane z pikowaniem czy późniejszym przesadzaniem na miejsca stałe.

Rośliny z rozsady można wyprodukować samemu. Pierwsze wysiewanie rozpoczyna się już w styczniu i wymaga przestrzegania warunków uprawy. Można też rozsadę kupić gotową. Oczywiście własny wyrób jest tańszy, ale trzeba być cierpliwym i nastawić się na większą pracę. Najczęściej wykorzystywanymi roślinami tej grupy jest: szałwia błyszcząca, begonia stale kwitnąca, niecierpek nowogwinejski, starzec srebrzysty. Kwitną długo i dopiero przymrozek je „ścina”.

Rośliny z rozsady (w doniczkach) najlepiej jest przed posadzeniem odpowiednio ustawić i obejrzeć, czy zachowana jest równa odległość pomiędzy nimi. Łatwiej jest przesunąć doniczkę niż wykopywać roślinę.

Byliny i trawy

Bardzo często stosowanymi roślinami na obwódki, są byliny. Niezawodne i co roku odnawiające się, ułatwiają pracę w ogrodzie. Można wśród nich wybrać ozdobne zarówno z kwiatów jak i liści. Do sztandarowych bylinowych roślin można zaliczyć: żagwin, płomyk szydlasty, zawciąg nadmorski, przywrotnik ostro klapowy, czyściec wełniasty, bodziszek korzeniasty, żurawkę, goździk siny.

Trawy ozdobne, są coraz częściej stosowane na obwódki. Zarówno zimozielone turzyce, jak i te zanikające na zimę. Warto po nie sięgnąć jeżeli chcemy, aby nasz ogródek był bardziej oryginalny.

Krzewinki

Drugą, równie popularną grupą co byliny, są krzewinki. Lawenda i trzmielina Fortune’a zwłaszcza w odmianie ‘Emerald’n Gold’ wyglądają bardzo korzystnie w formie obwódek. Trzeba jednak zadbać o ich właściwe przycinanie. Tylko wtedy ładnie się zagęszczą i będą wyglądały schludnie.J

Krzewy

Obwódki z nisko przycinanych krzewów są bardzo efektowne i niezwykle trwałe. Najczęściej zastosowanie znajduje bukszpan i niskie odmiany berberysów. Krzewy te w zależności od odmiany mogą mieć jedno lub dwukolorowe liście. Purpurowe liście z jasnym brzegiem ma berberys Thunberga ‚Admiration’, purpurowo-czerwone ‚Atropurpurea Nana’. Niestety, istotną niedogodnością jest wysoka cena krzewów. A tych dla uzyskania obwódki potrzebna jest duża ilość.

Rośliny cebulowe

Warto się zastanowić, czy zastosowanie ich na obwódki będzie dobrym pomysłem. Rośliny cebulowe w czasie gdy kwitną tworzą wyjątkowo barwny spektakl. Po przekwitnięciu, nie wyglądają niestety już najlepiej. Posadzone na brzegach rabat, trudno będzie ukryć ich zasychające pędy i liście. Cebule muszą z nich pobrać substancje odżywcze, dlatego nie wolno ich wcześniej obcinać. Taki stan ze sterczącymi badylkami będzie trwał ok. 4-6 tygodni. Aby rośliny tej grupy faktycznie utworzyły obwódki muszą być posadzone w dużych ilościach. Zatem i jesienią kiedy je sadzimy, jak i latem przy ich wykopywaniu czeka nas bardzo dużo pracy. O kosztach takich nasadzeń też trzeba pamiętać.

W moim ogródku od początku stosowałam obwódki. Jedne zastępowane są drugimi. Pierwsze były z nasion-aksamitki w różnych odmianach. Później pojawiły się byliny-czyściec wełnisty, płomyk szydlasty, bodziszek korzeniasty. Żurawki, trzmielina Fortune’a oraz niskie trawki też (wg mnie J) wyglądają świetnie. Ponieważ mam duże krzewy bukszpanów pobieram z nich sadzonki wierzchołkowe i także z nich stworzyłam obwódki.

Na koniec kilka uwag o pielęgnacji.

– przygotowujemy podłoże. Odchwaszczone i żyzne zapewni dobry rozwój roślinom.

– wybieramy rośliny w zależności od stanowiska. Inne na miejsca słoneczne, ocienione, suche, wilgotne.

-pamiętamy o nawożeniu. Nawozy stosujemy zgodnie z zaleceniami podanymi na ich opakowaniu.

-uzupełniamy puste miejsca. Obwódki, w których są „dziury” wyglądają nieestetycznie. Uzupełniamy brakujące rośliny.

– zabezpieczamy rośliny wrażliwe na mróz. Koniecznie trzeba je okryć na zimę stroiszem.

Trudno sugerować kolorystykę i charakter obwódek. Jedni lubią „na bogato” i powstanie obwódka z kilku roślin. Inni stworzą jednogatunkowe otoczki. Mogą być obwódki jedno lub kilku-barwne. Zarówno rośliny o pokładających się pędach jak i te równo strzyżone, mają swoich zwolenników. Każdy ma swój gust. Ważne, aby nasadzenia odpowiadały charakterowi i stylowi ogrodu.

Dodaj komentarz