Uwaga (!) na olejki eteryczne roślin.

Początek

Jedną z roślin dekorujących nam ogród, jest dyptam jesionolistny (Dictamnus albus). Ma efektowne kwiatostany, ciemne błyszczące liście i oryginalne owocostany. Na powierzchni całej rośliny znajdują się gruczołki, z których wydzielają się olejki o cytrynowo-cynamonowym zapachu. W czasie słonecznych, gorących dni aromat jest silnie wyczuwalny. Dyptam zwany jest krzewem Mojżesza, ponieważ nasycenie powietrza lotnymi olejkami eterycznymi wokół krzewu jest wyjątkowo intensywne i może to powodować ich samozapłon. Stąd druga nazwa – gorejący krzew.

W naszym klimacie nie dochodzi do samozapłonu, ale w czasie kiedy słońce mocno operuje lepiej nie wykonywać żadnych prac wokół rośliny. Zetknięcie się z krzewem może spowodować nieprzyjemne skutki w postaci oparzenia skóry. Początkowo czerwone plamy wypełniają płynem surowiczym, następnie powoli zasychają i brązowieją. Leczenie jest długie, nawet do 4 miesięcy, a zmiany skórne mogą pozostać na zawsze. Trzeba także zachować ostrożność w zetknięciu się z gwiazdkowatym owocostanem. To w nich znajduje się najwięcej olejków eterycznych.

Silniejszą od dyptamu reakcję uczuleniową wywołuje ruta zwyczajna (Ruta graveolens). W jej liściach znajduje się fitotoksyczna furanokumaryna. Substancja ta dostając się na skórę, pod wpływem wysokiej temperatury uaktywnia się, wywołując bolesne i długotrwałe zapalenie. Podobnie jak u dyptamu szkodliwe są także owocostany.

Popularną rośliną spotykaną w ogrodach i stosowaną na żywopłoty jest żywotnik wschodni (Thuja orientalis). Cała roślina jest trująca. Przycinając go trzeba pamiętać, że olejek eteryczny znajdujący się w niej, także w tym przypadku po zetknięciu się ze skórą, może spowodować jej podrażnienie (swędzenie, zaczerwienienie).

Zatem wszystkie czynności porządowo-pielęgnacyjne wokół w/w przykładowo podanych roślin lepiej wykonywać w dzień pochmurny. Dodatkowo warto ubrać odzież z długim rękawem i rękawice ochronne.

Zachęcam także do korzystania z literatury fachowej, w której podane są dokładne opisy roślin i ich właściwości. Jest to szczególnie ważne gdy ogród jest miejscem zabawy dzieci i przebywają w nim zwierzęta.

Przeczytaj także:

Dyptam jesionolistny (Dictamnus albus)

Jeden komentarz w “Uwaga (!) na olejki eteryczne roślin.

  1. Pingback: Dyptam jesionolistny (Dictamnus albus) | Ogródek.pl

Dodaj komentarz