Wiosenne przycinanie hortensji

Początek

 Jeżeli pogoda sprzyja, nie ma mrozu , to początek marca jest dobrą porą na przycinanie hortensji.

Radykalnie tniemy tylko hortensje kwitnące na pędach tegorocznych: bukietową (H. paniculata) i krzewiastą (H. arborescens).

Wysokość cięcia uzależniona jest od efektu jaki chcemy uzyskać.

– Kiedy zależy nam na krzewach wyższych, pędy skracamy o połowę.

– Dla uzyskania krzewu niższego, kopulastego ciecie wykonujemy prawie przy samej ziemi- kwiaty będą duże, ale w mniejszych ilościach. Jeżeli boimy się tak radykalnego przycinania, to pierwszą próbę można wykonać nad 2-3 oczkiem. W miarę zdobywania doświadczenia będziemy bardziej odważniej działać.

– Jeden krzew można przycinać na różnych poziomach. W środku zostawiamy najwyższe pędy i kierując się ku obwodowi ścinamy coraz niżej. Kwiaty ułożą się kaskadowo; od najniżej położonych na obrzeżach krzewu – do wysoko w centrum.

Tniemy ok. 1 cm nad węzłem, pod lekkim skosem. Wycinamy zawsze pędy słabe, cienkie, krzyżujące się. Usuwamy także te, które w ubiegłym sezonie nie zawiązały kwiatów.

Suchą wiosną nie zapominamy o podlewaniu krzewów.  W czasie tworzenia się nowych pędów ziemia nie może przesychać.

Po przycięciu dobrze jest od razu wbić kilka palików do środka kępy. Ułatwi to późniejsze podwiązywanie pędów, kiedy roślina osiągnie duże rozmiary. Można też założyć obręcze, które zabezpieczą pędy przed pokładaniem.

W moim ogródku wyznacznikiem czasu cięcia hortensji są kwitnące krokusy. Wybieram dzień pochmurny ale bezdeszczowy. Zostawiam tylko pędy o grubości co najmniej ołówka. Reszty się pozbywam. Początkowo ostrożnie używałam sekatora; ale bez obaw! W przypadku tych krzewów, nawet „ostre cięcia” nie zaszkodzą. Przycinanie sprzyja zagęszczeniu krzewów a kwiaty stają się bardziej okazałe. Przycięte pędy wykorzystuję do robienia sadzonek.

Inaczej postępujemy z hortensjami kwitnącymi na pędach zeszłorocznych. W tym przypadku cięcie wykonujemy bardzo wysoko – nad pierwszym pąkiem liściowym (usuwamy w zasadzie zasuszony zeszłoroczny kwiatostan). Niskie przycięcie spowoduje brak kwitnienia w danym sezonie, ponieważ wraz z pędami usunięte zostaną zawiązane już pąki kwiatowe. Silnie tniemy tylko pędy przemarznięte, suche, połamane- te są bezwartościowe i tak nie zakwitną. Do hortensji  tej grupy zaliczamy: hortensję ogrodową (H. macrophylla), dębolistną (Hydrangea quercifolia), piłkowaną (Hydrangea serrata), kosmatą (Hydrangea aspera), Sargenta (Hydrangea sargentiana).

 Przeczytaj także:

Rozmnażanie hortensji z sadzonek zdrewniałych

Dodaj komentarz