Wykorzystanie deszczówki w ogrodzie

Wykorzystanie deszczówki w ogrodzie

Wykorzystanie deszczówki w ogrodzie

Aby zminimalizować koszty zużycia wody w ogrodzie warto wykorzystywać deszczówkę. Niepodważalną zaletą deszczówki jest to, że nic nie kosztuje – „spada nam z nieba”. Warto więc ją magazynować.

Ponieważ taka woda ma niskie pH (5,5-6,5), idealnie nadaje się dla większości roślin. Nie zawiera szkodliwych dla roślin pierwiastków a przede wszystkim chloru, który znajduje się w wodzie kranowej. Poza tym przy wodzie z kranu, najkorzystniej jest odczekać przynajmniej parę godzin od nalania wody do podlania roślin. Deszczówka nie wymaga odstania.

W ogródkach najczęściej woda deszczowa jest zbierana z powierzchni dachu altanek czy domków gospodarczych. Zbiornik na „łapaną” wodę ustawia się pod wylotem rury spustowej. Można wodę gromadzić np. w beczkach drewnianych (dębowych) lub z plastiku. Nieodpowiednie są natomiast beczki czy zbiorniki metalowe. Do wody przedostają się z nich utleniające się związki metali. Nie powinno się także gromadzić wody w zbiornikach  betonowych, ponieważ wypłukiwany jest z nich wapń.

Pojemniki trzeba przykrywać aby nie nawiewało w nie liści. Nie powinny stać w słonecznym miejscu, ponieważ będą rozwijać się w nich glony.

Konieczne jest zabezpieczenie pojemników przed dostępem zwierząt a przede wszystkim dzieci, których pomysłowość jest nie do przewidzenia i łatwo o nieszczęście.

Wodę ze zbiornika można odprowadzić do ogrodu na kilka sposobów.

Większe, specjalne pojemniki na deszczówkę są zaopatrzone w kranik. Czerpanie wody można sobie ułatwić przy pomocy pomp.

W moim ogródku wodę z beczki wybieram w najprostszy sposób – nabieram konewką i podlewam rabaty.

Po zimie lub długim okresie suszy nie powinno się zbierać pierwszej „dachowej” wody opadowej. Jest mocno zanieczyszczona.

Zbiorniki na deszczówkę należy opróżniać przed zimą, gdyż mogą pęknąć na mrozie.

Dodaj komentarz