Zabezpieczenie roślin doniczkowych na zimę

Zabezpieczenie roślin doniczkowych na zimę.

Wraz z nadchodzącą jesienią musimy pomyśleć o zabezpieczeniu roślin w donicach wrażliwych na mróz. Zerowa temperatura jest dla wielu z nich niszcząca. Przenoszenie w miejsca, chłodne ale powyżej minusowej temperatury są warunkiem dla dobrego ich przezimowania. Do tego celu nadaje się na przykład weranda, widny garaż lub pomieszczenie gospodarcze.

Fuksje, pelargonie, oleandry, cytrusy, oliwki, brugmansje to przykłady roślin, z których jeżeli nie chcemy zrezygnować, muszą zmienić miejsce na cieplejsze przed nadejściem pierwszych przymrozków. Optymalną temperaturą dla większości gatunków jest 5-10 st.

Zanim przeniesiemy rośliny konieczne jest jej przycięcie. Dzięki temu zabiegowi ograniczamy transpirację. (patrz: Słownik wyrazów ogrodniczych)

Usuwamy pędy słabe,chore i zbyt gęste. Wszystkie pędy skracamy o 1/3.Tak przygotowane rośliny zanosimy do pomieszczeń. Nie przycinamy roślin, zawiązujących pąki w danym sezonie!

Rośliny powracające do domu mogą być zarażone chorobami grzybowymi – najczęściej jest to szara pleśń lub mączniak. Mogą także być zaatakowane przez mszyce lub mączliki. Koniecznie więc trzeba oberwać wszystkie chore liście lub wyciąć porażone pędy. W zależności z czym mamy do czynienia wykonać oprysk stosując odpowiednie środki. Oprysk przeprowadzić jeszcze na świeżym powietrzu i dopiero po nim wprowadzić rośliny do kwater.

Warto też zajrzeć pod doniczkę. Pod nią lubią się chować ślimaki i po przyniesieniu nadal będą zjadać liście i pędy.

Rośliny zawsze zielone muszą mieć zapewniony dostęp do światła. Gatunki zrzucające liście tego nie wymagają i mogą zimować w ciemnych pomieszczeniach. Ważne jest aby w okresie zimy  nie zapomnieć o ich podlewaniu. Robimy to rzadko i z wyjątkowym umiarem.

Przykłady gdzie i co zimować:

  • ciemne garaże, piwnice, klatki schodowe – rośliny gubiące liście jesienią, rośliny o zdrewniałych pędach, (np. hortensje, datury, figa, bugenwilla)
  • jasne, chłodne werandy, oranżerie, pokoje – agawa, kaktusy, bukszpan, cytrusy, kamelie, palmy, oleandry, ketmie (hibiskusy), kamelie, róże miniaturowe, cyprys wielkoowocowy, laur (wawrzyn).

Niektóre rośliny pojemnikowe (np. datura, fuksja) reagują w określony sposób jeśli temperatura jest już dla nich zbyt niska. Czerwone lub fioletowe przebarwienia na liściach jesienią sygnalizują, że należy już przenieść je do cieplejszych pomieszczeń.

Z mojego ogródka przenoszę pelargonie.Skracam im pędy, czyszczę z obeschniętych liści.  Ustawiam je w pomieszczeniu gospodarczym, przy oknie. W lutym, gdy widzę, że zaczyna ruszać wegetacja, zaczynam pobierać z nich sadzonki

Rośliny przechowywane zimą w ciepłych pokojach nie przechodzą w spoczynek, lecz ciągle rosną. Takie zimowanie bardzo je osłabia i powoduje, że rozpoczynają nowy sezon w kiepskim stanie. Wyrosłe zimą pędy są słabe, blade, wiotkie i wymagają wiosną skrócenia.

Data pierwszej publikacji artykułu: 9 Gru 2014 o 13:24

Dodaj komentarz