Zdejmowanie osłon zimowych z roślin

Zdejmowanie osłon zimowych z roślin

 

Na przedwiośniu słońce coraz częściej i mocniej przygrzewa. Na pytanie, kiedy zacząć  zdejmować zimowe okrycia z roślin, niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Termin uzależniony jest od warunków pogodowych i wymagań danej rośliny. Tak więc czas odsłaniania w każdym roku może być inny. Należy śledzić  długoterminowe prognozy pogody i obserwować rośliny. Błędem jest zarówno przeciągające się przetrzymywanie ich pod przykryciem jak i szybkie ich zdejmowanie.

Rośliny zbyt długo pozostawione pod  okryciem nie hartują się. Pąki nabrzmiewają a pędy „się wyciągają”. Nagły spadek temperatury powoduje, że takie rośliny częściej są niszczone przez przymrozki. Zwlekanie z odkryciem może spowodować także przegrzanie i zaparzenie roślin. W takich warunkach szybko dochodzi do rozwoju chorób grzybowych.

Z kolei szybkie odkrywanie, naraża rośliny na przemarzanie. Do zdejmowania osłon zimowych przystępujemy gdy temperatura na stałe utrzymuje się powyżej 0°C i nie przewidywane są już mrozy.

Odkrywać rośliny należy stopniowo i ostrożnie. Najlepiej wybrać dzień pochmurny, bezwietrzny. W okolicy połowy marca, zdejmuje się zabezpieczenia z pędów. Jeżeli były one pokryte dwoma lub trzema warstwami, np. agrowłókniny, to aby oszczędzić roślinie tzw. szoku termicznego, kolejne warstwy zdejmuje się z 2-3 dniowym odstępem. W przypadku stosowania do okryć agrowłókniny czarnej, to tej pozbywamy się w pierwszej kolejności, ponieważ najsilniej ulega nagrzaniu. Z kolei, jeżeli do zabezpieczeń zimowych użyliśmy np. mat słomianych to nie ściąga się ich od razu, a jedynie rozluźnia. W następnych, korzystnych dniach usuwa się je całkowicie.

Rabaty bylinowe – jeżeli pogoda sprzyja – zaczynamy odsłaniać z początkiem kwietnia. Usuwamy liście, gałązki stroisza. Także tutaj należy robić to stopniowo.

Kopczyki usypane wokół roślin usuwane są najpóźniej.

W moim ogródku usunięcie kopczyków (wokół róż) robię dwuetapowo. Najpierw kopczyk rozluźniam, a po 2-3 dniach całkowicie go  odgarniam. Wraz z odgarnięciem kopczyków w tym samym czasie przycinam krzewy róż. Robię to w czasie kwitnących forsycji.

Dodaj komentarz