Bergenia – Bergenia

Początek

Bergenia jest byliną – czyli rośliną wieloletnią. Ma duże, odziomkowe, skórzaste liście o kształcie okrągławym lub sercowatym, które wyrastają z grubych kłaczy. Liście mogą być całobrzegie lub karbowane. Pięknie przebarwiają się jesienią. Na silnych, czerwonych pędach ukazują się w kwietniu/maju wiechy dzwonkowatych pięciopłatkowych kwiatów. W zależności od gatunku mogą mieć kolor biały, różowy, czerwony, purpurowy. Po ich przekwitnięciu wyrastają się nowe, soczyście zielone, błyszczące liście.

Bergenia ma bardzo małe wymagania co do gleby. Jest częściowo mrozoodporna. Zdarza się, że pąki kwiatowe, uszkadzane są przez wiosenne przymrozki. Wyjątkowo tolerancyjna na niedobory wody.

Rośnie dobrze w półcieniu, ale daje sobie radę również w miejscach nasłonecznionych, gdy ziemia będzie stale, lekko wilgotna. Rozrasta się szybko i można ją wykorzystać do zadarniania powierzchni np. pod drzewami. Efektownie prezentuje się nad brzegami oczek wodnych i sadzawek.

Bergenię można łatwo rozmnożyć przez podział. Literatura podaje, że należy to robić wiosną.

W moim ogródku podziału dokonuję we wrześniu. Wychodzę z założenia, że skoro roślina kwitnie wiosną, to nie należy jej „przeszkadzać”.

Po przekwitnięciu, powinno się  ściąć pędy kwiatostanowe, chyba, że decydujemy się na zebranie nasion. Nasiona wysiewa się w lipcu. Do posadzenia w gruncie rośliny nadają się dopiero po 2-3 latach. Nawożenie bergenii powinno być oszczędne-wystarczy jednorazowe wiosną. W przeciwnym razie roślina będzie dekoracyjna przede wszystkim z liści, a nie z ładnego i obfitego kwitnienia.

Najczęstsze gatunki bergenii spotykane w ogrodach:

  • Bergenia sercolistna – Bergenia cordifolia – może osiągać do 50 cm wysokości. Kwitnie od kwietnia do maja. Ma duże sercowate, falowane na brzegach liście.
  • Bergenia mieszańcowaBergenia × hybrida – w zależności od odmiany może wyrastać do  50 cm  o różnych kolorach kwiatu. Liście ma gładkie, skórzaste, zimozielone.
  • Bergenia grubolistnaBergenia crassifolia – kwiaty ma różowe, purpurowo-czerwone lub białe, liście eliptyczne.
  • Bergenia orzęsionaBergenia ciliata – kwitnie bardzo wczesną wiosną (w marcu), często jeszcze przed rozwinięciem liści, co jest cechą charakterystyczną tego gatunku. Ma dzwonkowate, różowe kwiaty. Dorasta do 30-40 cm wysokości. Duże (prawie okrągłe), zielone liście są pokryte gęstymi włoskami.
  • W moim ogródku bergenia rośnie na brzegu półcienistej rabaty, tworząc szeroką obwódkę.