Bodziszek korzeniasty – Geranium macrorrhizum

Początek

Bodziszek korzeniasty Geranium macrorrhizum 

Jeżeli szukamy najwartościowszej  rośliny okrywowej bujnie kwitnącej, to – wg. mnie – bodziszek korzeniasty wygrywa tę konkurencję. Jest dekoracyjny zarówno w czasie kwitnienia, jak i po jego zakończeniu.

W moim ogródku intensywnie się rozrasta  tworząc obwódki np. wokół rabaty liliowców. Sadzę go również między wyższymi roślinami i krzewami.  Rozrastając się, wypełnia przestrzenie i mam mniej pracy związanej z plewieniem.

Bodziszek korzeniasty to jeden z najłatwiejszych w uprawie bodziszków. Rośnie na stanowiskach słonecznych, półcienistych. Radzi sobie też z większym zacienieniem. Nie ma żadnych wymagań co do pH gleby. Najlepiej rozrasta się  na lekko wilgotnym  podłożu, ale dzięki silnym korzeniom dobrze  przetrzymuje okresowe  susze. Ulistnione, płożące się po ziemi łodygi z czasem drewnieją.

Gęste, delikatnie owłosione, w kolorze intensywnie zielonym 5-7 klapowe liście, tworzą zwarte krzaczaste kępki. Rozrastając się bodziszek tworzy w dekoracyjny dywan.  Jesienią liście przebarwiają się na różne odcienie czerwieni.

Bodziszek korzeniasty kwitnie maj/czerwiec. Kwiaty wyrastają ponad kępy liści i w zależności od odmiany są w kolorach:

  • czerwono-fioletowe – ‘Bevan’s Variety’
  • purpurowo-czerwone – ‚Czakor’
  • białe – ‚Spessart’ oraz śnieżnobiałe – ‚White Ness’
  • ciemnoróżowe – ‚Variegatum’ z kremowymi smugami na liściach
  • biało-różowe – ‚Album’

Zapach bodziszka korzeniastego- zarówno kwiatów jak i liści- jest cudowny, a jego intensywność wzmaga się  jeszcze bardziej przy dotknięciu liści. Dla komarów natomiast,  woń rośliny jest odstraszająca, czym skutecznie eliminuje je (komary) z naszego najbliższego  otoczenia.

Bodziszek korzeniasty dorasta do 30- 40cm wysokości i jest  wytrzymały na mrozy.

Najprościej można go rozmnożyć przez podział kępek  we wrześniu/październiku . Można również  pobierać sadzonki i  wysiewać nasiona, które zbiera się latem, gdy torebka z nasionami zbrązowieje. Ponieważ nasiona lubią „strzelać” w powietrze trzeba to robić ostrożnie . Jesienią wysiane do doniczek, zakopujemy  w podłoże.  Pozostawiamy  je tam do  wiosny, by potem przesadzić na miejsca stałe.  Decydując się na  zbieranie nasion należy zapamiętać, że tracą one szybko zdolność kiełkowania. Dlatego najlepiej wykorzystać nasiona w  tym samym sezonie w którym zostały zebrane.

Bodziszek korzeniasty  należy do rodziny  Geraniaceae- bodziszkowate. Nazwa Geranium pochodzi od greckiego słowa „geranos” i oznacza żurawia, nawiązując  do owoców, które są ostro zakończone i przypominają wzniesiony dziób tego ptaka.

W moim ogródku nie ścinam przekwitłych kwiatów bodziszka, dekoracyjne „dzioby” dodają kolorku  rabatom.

 

Dodaj komentarz