Czyściec wełniasty – Stachys byzantina / lanata / Olympia

Fot.1

Czyściec wełniasty jest byliną. Rozrastając się tworzy dekoracyjny dywan. Jest tak gęsty, że bardzo skutecznie blokuje rozwój chwastów. Może być wykorzystany jako roślina obwódkowa.

Gęste włoski zwane kutnerem, okrywają liście, łodygę,  silnie rozpraszają światło i powodują matowe,  srebrzyste lub szare zabarwienie rośliny.

Czyściec wełniasty ma charakterystyczne mięsiste, miękkie, eliptyczne liście. To właśnie one są główną ozdobą rośliny.  Spośród liści wyrastają w czerwcu/lipcu pędy kwiatostanowe.

Drobne, jasnoróżowe, kwiatostany są niepozorne i mało dekoracyjne.  Można  je zasuszać, bo w kompozycjach suchych zdecydowanie lepiej się prezentują. Wraz z kwiatostanem czyściec dorasta do ok. 40-45cm wysokości.

W moim ogródku  pędy wraz z kwiatostanem ścinam zaraz na początku kwitnienia, dzięki czemu roślina silniej się rozrasta.

Czyściec wełnisty może rosnąć zarówno na stanowisku słonecznym jak i półcienistym (na stanowiskach słonecznych liście stają się  bardziej srebrzyste).   Najlepszym dla niego jest podłoże piaszczysto-gliniaste, przepuszczalne, niezbyt wilgotne.  Jest tolerancyjny co do odczynu gleby. Dobrze znosi suszę. Roślina jest całkowicie mrozoodporna. Liście utrzymują się także zimą. Wiosną po wygrabieniu obumarłych,  szybko wypuszczane są  nowe.

Najlepszym sposobem  rozmnażania jest podział kęp w okresie wiosennym. Czyściec co kilka lat warto ściąć przy samej ziemi. Pobudzi to roślinę do wytworzenia świeżych, lśniących liści.

Czyściec wełniasty ze względu na kształt liści zwany jest – „zajęczymi uszami.”

Dodaj komentarz