Dąbrówka rozłogowa – Ajuga reptans

Dąbrówka rozłogowa
Dąbrówka rozłogowa

Dąbrówka rozłogowa – Ajuga reptans

Dąbrówka rozłogowa należy do rodziny jasnotowatych. Występuje w stanie dzikim na terenie północnej  Afryki, Azji i Europy oraz na terenie całej Polski.

Roślina jest bardzo łatwa w uprawie. Można ja śmiało zaliczyć do tzw. roślin „bezobsługowych”. Rośnie w każdej glebie, w miejscach, w których inne rośliny się nie sprawdzają, np. pod krzakami, w cieniu drzew. Dzięki temu odpada problem z pieleniem w trudnych miejscach. Płożące rozłogi tworzą zwarte, bardzo szczelne okrywy, dlatego też roślina znajduje zastosowanie na skarpach gdzie chroni glebę przed osuwaniem się i erozją.

W moim ogródku dąbrówka rosła w pełnym słońcu i w ciągu jednego roku pokryła powierzchnię ok. 2m kw. Po trzech sezonach skalniak w czasie jej kwitnienia   wyglądał bardzo efektownie, przybierając kolor niebiesko-granatowy.

Bylina jest zimozielona. Liście zebrane są w rozetę i w zależności od odmiany mogą być żółte, pstre, brązowe, bordowe, biało- pstre. W okresie kwitnienia maj/czerwiec roślina osiąga wysokość ok. 30 cm. Drobne, granatowo-niebieskie, sporadycznie różowe lub białe kwiaty zebrane są w groniasty kwiatostan na szczycie łodygi. Dąbrówkę rozłogową łatwo rozmnożyć przez sadzonkowanie rozłogów we wrześniu lub przez podział, zarówno wiosną jak i jesienią. Roślina przyjmuje się bezproblemowo.

Dąbrówka jest rośliną ekspansywną, koniecznie trzeba kontrolować jej rozrost.  W przeciwnym razie, może zaskoczyć nas w najmniej spodziewanym miejscu.

W moim ogródku, pomimo że zrezygnowałam (tak mi się wydawało) z jej uprawy pojawiła się… na trawniku i pod krzakami porzeczek.

Do popularnych odmian należą:

‚Alba’ – o białych kwiatach

‚Atropurpurea’ – o purpurowych liściach i wydłużonych, niebieskich kwiatostanach

‚Braunherz’ – o brązowo-purpurowych eliptycznych liściach

‚Cameleon’ – o ciemnozielonych liściach z czerwonymi i żółtymi przebarwieniami

‚Multicolor’ – o ciemnoniebieskich kwiatach i liściach z przebarwieniami

‚Tricolor’ – o brązowo-purpurowych liściach z żółtymi przebarwieniami

‚Variegata’ – o niebieskich kwiatach i pstrych liściach

Dodaj komentarz