Dyptam jesionolistny (Dictamnus albus)

Początek

Dyptam jesionolistny to bylina z rodziny rutowatych Rutaceae. W warunkach naturalnych rośnie w południowej i środkowej Europie. W Polsce występuje bardzo rzadko i jest pod ścisłą ochroną.

Roślina tworzy zgrabne krzaczaste kępy. Dorasta do ok. 100cm. Ma skórzaste, pierzasto podzielone, ząbkowane liście. Kwitnienie przypada na końcówkę maja i trwa do połowy lipca. Żyłkowate kwiaty zebrane w grona, różnią się w zależności od odmiany barwą – Albiflorus (białe kwiaty) oraz Rosa Purple (różowe kwiaty).

Dla dyptamu najlepiej wybrać stanowisko ostateczne. Roślina tworzy silne, grube korzenie i nie lubi przesadzania. Miejsce powinno być mocno nasłonecznione, gleba przepuszczalna słabo wilgotna, wapienna.

Rozmnażanie rośliny z nasion jest pracochłonne, dlatego stosuje się je raczej w szkółkach. Uzyskanie pełnowartościowej byliny wymaga kilku sezonów. Na kwitnienie trzeba poczekać 3-4 lata.

Roślina jest lekko owłosiona i pokryta gruczołkami wydzielającymi olejki eteryczne. W klimacie gorącym wskutek nasycenia powietrza wokół rośliny olejkami, może dojść do samozapłonu (potoczna nazwa rośliny: gorejący krzew, krzew Mojżesza). W naszym klimacie jest to zjawisko niespotykane. Należy jednak uważać w dni słoneczne i gorące by nie dotknąć rośliny (kwiatostanu, łodygi, torebki nasiennej) nieosłoniętą częścią ciała – łatwo o poparzenia. Powstałe bąble oparzeniowe wypełnione płynem surowiczym są bolesne, długo się wchłaniają, a pozostałe po nich zmiany skórne trudno się goją.

Uwaga! Cała roślina wraz z nasionami jest lecznicza i trująca. Materiał zielarski zbiera się wyłącznie z nasadzeń uprawowych.

Dyptam to bardzo efektowna roślina, dlatego nie bójmy się jej i nie demonizujmy „zagrożeń”! W ogrodach można spotkać wiele roślin, które mogą wywołać niekorzystne skórne reakcje po zetknięciu się z nimi, np. wilczomlecz, tojad mocny, czy żywotnik wschodni; a nie rezygnujemy z ich uprawy. Wystarczy zachować trochę uwagi, a na pewno nic złego się nie stanie. Zostawmy, np. pielenie wokół dyptamu na czas chłodniejszych, pochmurnych dni.

Dyptam jest rośliną mrozoodporną, długowieczną (żyje do 20 lat). Pięknie prezentuje się jako soliter oraz posadzony w grupach.

Przeczytaj także:

Uwaga (!) na olejki eteryczne roślin

Jeden komentarz w “Dyptam jesionolistny (Dictamnus albus)

  1. Pingback: Uwaga (!) na olejki eteryczne roślin. | Ogródek.pl

Dodaj komentarz