Gęsiówka macedońska – Arabis ferdinandi-coburgii

Początek

Gęsiówka macedońska jest byliną, należy do rodziny kapustowate (Brassicaceae). Jak sama nazwa wskazuje roślina pochodzi z Macedonii.

Jest silnie zadarniająca. Tak szczelnie zarasta podłoże, że chwasty nie mają szansy się przez nią przebić. Można ją posadzić w ogródkach skalnych, na skarpach oraz murkach.

Tworzy niskie, silnie spłaszczone poduszki, z nad których wyrastają  jasnozielone  pędy zakończone białymi 4-5 płatkowymi kwiatkami. Kwiaty zebrane są w luźne grona. Roślina kwitnie kwiecień/maj, osiąga w tym czasie ok. 25-30 cm wysokości. Po kwitnieniu lepiej pędy obciąć tuż nad rozetkami. Pozostawione wyglądają niestarannie.

W moim ogródku wykorzystałam ją jako  roślinę obwódkową. Jest bardzo łatwa w uprawie. Rośnie w każdej glebie, w słońcu lub w półcieniu. W literaturze podają, że należy ją okrywać na zimę. Nigdy tego nie robiłam, nawet w czasie bezśnieżnych, mroźnych zim. Nie przemarzała.

Gęsiówkę rozmnożyć jest najłatwiej przez podział rozrośniętej darni.

W moim ogródku szpadlem odcinam potrzebną część i wraz z bryłą ziemi przenoszę w nowe miejsce. Ponieważ liście gęsiówki „czepiają się” to wygodniej jest pracować bez rękawic ochronnych- tylko gumowych się „nie łapią”.

Bardzo efektowne są odmiany gęsiówki o biało obrzeżonych liściach „Variegata” oraz – o złotożółto obrzeżonych liściach „Old Gold”.

Dodaj komentarz