Jasnota plamista – Lamium maculatum

Początek

Jasnota plamista – Lamium maculatum

Jasnota plamista to bylina, z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae), którą możemy wykorzystać do zadarniania miejsc cienistych i półcienistych.  Nie znosi słońca. Jest niewybredna co do gleby. Rośnie na każdej, dobrze znosi okresy suszy. Można ja wykorzystać do zadarniania pod drzewami. Płożąc się, wypełnia  szczelnie miejsca trudne. Jej ozdobą są sercowate, srebrzysto-białe, piłkowane, o białych  brzegach liście. Dzięki srebrnemu wzorowi na liściach doskonale rozświetla zacienione zakątki ogrodu.

Ozdobą są także kwiaty, które ukazują się w połowie i utrzymują się aż do września. W zależności o odmiany są białe lub różowe. Wyrastają pionowo w kątach liści, są zebrane w okółkowe kwiatostany. Jasnota w okresie kwitnienia  ma ok. 20-25 cm. wysokości.

Nadaje się także do obsadzania skarp i szczelin w murkach oporowych oraz na skalniaki. Można ją też uprawiać w pojemnikach ustawianych na balkonach, tarasach  jako samodzielną roślinę lub dodatek do kompozycji, pamiętając o odpowiednim doborze  kwiatów.

W moim ogródku jasnotą plamistą   podsadziłam z berberysa Thunberga. Krzew daje jej wystarczająco dużo cienia i obie rośliny ze względu na swój kolor stają się kontrastowym tłem dla siebie.

Jasnotę rozmnaża się łatwo w kwietniu/maju przez podział lub sadzonkowanie.

Dodaj komentarz