Języczka pomarańczowa – Ligularia dentata

Początek

Języczka pomarańczowa Ligularia dentata

Języczka należy do rodziny Asteraceae-astrowate, pochodzi z Azji, głównie z Chin i Japonii.

Przyciąga uwagę zarówno ze względu na urodę liści jak i kwiatów.

Ma duże, okrągło-sercowate, pod spodem brązowo-purpurowo nabiegłe liście, które mogą osiągnąć nawet 35-40 cm średnicy. W sierpniu wyrastają wysokie 100-130 cm pędy kwiatostanowe. Zakończone są płaskimi niby-baldachami, złożonymi z 6-10 dużych, żółto-pomarańczowych koszyczków. Kwiaty utrzymują się do końca września i kontrastują z ciemnymi liśćmi.

Języczka wymaga gleby żyznej, gliniastej, stale wilgotnej, pH powinno być zbliżone do obojętnego. Roślina preferuje stanowiska ocienione. Nasłonecznienie powoduje szybkie więdniecie. Świetnymi warunkami dla jej rozwoju są okolice zbiorników wodnych. Komponuje sie bardzo ładnie z hostami, parzydłem leśnym, paprociami. Zajmuje sporo miejsca ale  śmiało można ją o wykorzystać do obsadzania większych rabat, ponieważ nie tworzy odrostów, nie wypiera innych roślin i nie rozsiewa się. Jest mrozoodporna.

Najlepiej rozmnożyć ją wiosną przez podział. Można też wysiać nasiona pod szkłem wczesną wiosną. Rozsadę wysadza się do gruntu, gdy wyrośnie do 10–15cm wysokości.

Ciekawymi odmiany języczki jest: ‚Desdemona’ o kwiatach czerwono-pomarańczowych oraz ‚Othello’ o kwiatach ciemnopomarańczowych.

Ze względu na niewielkie wymagania, a wyjątkową dekoracyjność języczka jest warta zaproszenia do ogrodu :)

Dodaj komentarz