Juka karolińska – Yucca filamentosa

Juka karolińska
Juka karolińska

Juka karolińska – Yucca filamentosa

Juka to bylina zimozielona. Bardzo często spotykana w ogrodach ze względu na wyjątkowo okazałe, wiechy kwiatostanowe, które mogą dochodzić nawet do 2,5 m wysokości. Kwiaty są białe, o dzwonkowatym wyglądzie. Juka kwitnie  pomiędzy czerwcem a sierpniem, ale aby tak się stało, nie możemy zapomnieć o nawożeniu, szczególnie wiosennym. Dobrze jest też w trakcie sezonu  podsypać jej nawozu wieloskładnikowego

Także liście rośliny są dekoracyjne. Tworzą rozetę, są sztywne, mieczowate, ostro zakończone. Od ich brzegów oddzielają się poskręcane włókna. Po kwitnieniu  rozeta zamiera. W jej miejsce pojawia się kilka nowych, które już w przyszłym sezonie mogą zakwitnąć.

Juka w naturalnych warunkach występuje na terenach pustynnych w Ameryce Północnej i Środkowej.

Lubi żyzną, przepuszczalną ziemię, o odczynie lekko zasadowym. Najlepszym stanowiskiem dla niej jest miejsce  bardzo dobrze nasłonecznione. Nie należy jej często podlewać, a zwłaszcza zraszać liści. Źle znosi ziemię podmokłą.

Jukę łatwo się rozmnaża, oddzielając od  kępy nowe „pióropusze” wraz z korzonkami. Najlepiej zrobić to wiosną lub jesienią.

W moim ogródku juki rosną wśród nasadzeń z berberysów, na stanowisku silnie słonecznym.

Aby rośliny nie straciły swojego pokroju pod przysypującym i zalegającym w nich śniegiem, zabezpieczam  je na zimę. Zbieram liście, unoszę je do góry i obwiązuję wszystkie razem sznurkiem. W ten sposób śnieg nie sypie się jej do środka i roślina jest wiosną w dobrej kondycji.

Dodaj komentarz