Kocimiętka – Nepeta

Początek

Kocimiętka Nepeta

Kocimiętka to bylina rodziny Lamiaceae – jasnotowate.

Nazwa zwyczajowa wiąże z wpływem, jaki kocimiętka wywiera na koty. Rośliny zawierają  nepetalakton, prawdopodobnie koci feromon. Kot wyczuwając kocimiętkę, zaczyna się w niej tarzać, gryźć, lizać, mruczeć, miauczeć. Trwa to około 10 minut, po czym zwierze traci zainteresowanie rośliną. Po kolejnych 2 godzinach spektakl się powtarza. Wszystkie koty podobnie reagują. Cecha ta jest dziedziczna. Bardziej wyczulone na jej działanie wydają się osobniki w wieku rozrodczym. Małe kocięta i starsze koty są mniej na nią podatne.

Istnieje ok. 70 gatunków rośliny, z tego co najmniej trzy gatunki kocimiętki przyciągają koty: Nepeta cataria, N. grandiflora i N. × faassenii.

Kocimiętka wyrasta do 30-40 cm, tworząc gęste kępy. Łodygi są silnie rozgałęzione, pokryte owalnymi, karbowanymi liśćmi o krótkich ogonkach. Liście są srebrzysto-szare i  owłosione. Wymagają słonecznego lub lekko ocienionego stanowiska. Rosną z w każdej przeciętnej, a nawet suchej czy gliniastej glebie. Wystarczy aby do tej ostatniej dodać trochę żwiru czy piasku i przekopać. Kocimiętka nie wymaga nawożenia. Jeżeli jednak podsypiemy jej  nawozu, kępa silnie się rozrośnie ale będzie to kosztem słabszego kwitnienia.

Kwitnie maj/wrzesień. Kwiaty mogą mieć kolor lawendowy, różowy, niebieski, biały. Zebrane w okółki tworzą długie nibykłosy. Po przekwitnięciu całą kępę lepiej nisko przyciąć, bo pozostawiona sama sobie wygląda na „rozczochrańca”. Odrasta szybko i zakwita ponownie.

W moim ogródku na zimę kocimiętki nie przycinam. Łodygi są naturalnym zabezpieczeniem rośliny przed mrozem. Dopiero przy porządkach wiosennych, ścinam ją bardzo nisko.

Kocimiętkę rozmnaża się co 3-4 lata wiosną – kwiecień/maj, przez podział starszych kęp. Roślina też z powodzeniem sama  się wysiewa.

Rośliny są miododajne i dlatego często sadzone są obok pasiek. Poza tym skutecznie odstraszają muchy, karaluchy i mszyce. Warto je więc posadzić w pobliżu róż. Roślina nie jest podatna na choroby i szkodniki.

Kocimiętka w moim ogrodzie rośnie obok przywrotnika ostroklapowego, świetnie współgrając z jego z żółtymi kwiatami.

Dodaj komentarz