Kokoryczka wielokwiatowa – Polygonatum multiflorum

Początek

Kokoryczka wielokwiatowa Polygonatum multiflorum

Kokoryczkę wielokwiatową możemy spotkać w naturalnym środowisku w zbiorowiskach leśnych prawie na terenie całego kraju, z wyjątkiem terenów górzystych. Jest to roślina wieloletnia, mrozoodporna. Osiąga ok. 40-60 cm. wysokości.

Bylina, najlepiej  czuje się  w podłożu  lekko kwaśnym, próchniczym, przepuszczalnym, o dość dużej wilgotności. W ogrodach świetnie nadaje się do obsadzania miejsc trudnych, cienistych. Może być uprawiana samodzielnie lub w towarzystwie innych roślin cieniolubnych  np. paproci, parzydła. Dzięki płożącym się kłączom szeroko się rozrasta. Kokoryczkę wielokwiatową najłatwiej rozmnaża się przez podział wiosną- w kwietniu lub jesienią- we wrześniu. W przypadku rozmnażania z nasion należy poddać je wcześniejszej stratyfikacji. Roślina może rosnąć w jednym miejscu kilka lat. Dokarmiać ją  najlepiej wiosną, podsypując nawozu wieloskładnikowego w dawce odpowiedniej dla wielkości rośliny. Niestety zdarza się, że roślina jest podgryzana przez ślimaki.

Kokoryczka wielokwiatowa ma przewieszające się łodygi, które  tylko w górnej części są ulistnione. Liście z wierzchu  są zielone, od spodu niebieskawe. Ułożone są naprzeciwlegle. Mają kształt jajowato-eliptyczny, zwężający się ku nasadzie.

Kokoryczka wielokwiatowa kwitnie maj /czerwiec. Wygląd kwiatów jest bajkowy, przypominają  wydłużone dzwoneczki. Są białe  z zazielenieniem przy szypułce i ząbkach korony. Jesienią po okresie wegetacji roślinę należy nisko przyciąć.

W moim ogródku rosła na rabacie wielogatunkowej.

Kokoryczka wielokwiatowa nadaje się na kwiat cięty, pięknie wygląda w wazonie a przy tym długo utrzymuje świeży wygląd.

Dodaj komentarz