Konwalia majowa – Convallaria majalis
Pierwsze skojarzenia jakie mamy z konwalią majową to subtelny wygląd delikatnych kwiatków i odurzający zapach. Bylina jest prosta w uprawie i polecana dla początkujących ogrodników.
Bardzo łatwo przystosowuje się do warunków uprawy. Może rosnąć zarówno na stanowiskach słonecznych jak i cienistych. W miejscach nasłonecznionych trzeba pamiętać, aby miała stale wilgotne podłoże. Rozrasta się szybko za pomocą podziemnych, płytko położonych, rozgałęzionych kłączy. Konwalie warto co 2-3 lata podsypać nawozami z zawartością wapnia. Przy zastosowaniu nawozów z przewagą azotu roślina silnie się rozrośnie ale będzie mniej efektownie kwitła.
Z kłączy wyrastają w marcu/kwietniu 2-3 liście. Początkowo są rurkowato zwinięte, później mają kształt eliptyczny. W maju pomiędzy nimi na pędach dochodzących do20- 30cm pojawiają się śnieżnobiałe kwiatki. Ułożone są z jednej strony pędu. Wyglądem przypominają maleńkie dzwoneczki. Owoce konwalii są okrągłe, żywoczerwone. Jesienią liście przebarwiają się na żółto-pomarańczowo , potem zamierają.
Ponieważ roślina rozrasta się bardzo agresywnie, dlatego jeżeli nie chcemy spotkać jej w miejscach niepożądanych, należy ograniczyć jej możliwość rozpełzania się. Można wkopać w ziemię ograniczniki, które skutecznie zahamują ekspansję. Dobra strona szybkiego rozrostu ma zastosowanie przy zadarnianiu dużych powierzchni.
Konwalię łatwo się rozmnaża. Wystarczy oddzielić w październiku/listopadzie sadzonkę kłączową z przynajmniej jednym pąkiem i posadzić w nowe miejsce na głębokość ok. 10cm.
Roślina tak jak jest piękna, tak jest bardzo niebezpieczna. Kwiaty, liście, owoce, nawet woda w wazonie w której stał bukiet, są ślinie trujące. Toksyczne działanie może spowodować np. zaburzenia pracy serca, przewodu pokarmowego czy moczowego oraz widzenia. W przypadku gdy ogród odwiedzają dzieci konieczne jest zwrócenie uwagi aby czerwone jagody rośliny, nie zostały przez nie zjedzone.
W moim ogródku konwalia rosła na stanowisku słonecznym . Obecnie przeniosłam ją do zakątka cienistego, w sąsiedztwo paproci i parzydła leśnego. Bardzo dobrze rozrosła się także pod orzechem włoskim, gdzie jak wiadomo panują trudne warunki siedliskowe dla innych roślin.
Szczególnie polecane odmiany to: ‘Albostriata’ o kredowobiałych kwiatach i pasiastych liściach oraz ‘Grandiflora’ o dużych białych kwiatach i ‘Rosea’ o kwiatach biało-fioletowych.
Zapach rośliny jest najbardziej intensywny w godzinach popołudniowych. Wyczuwa się go w znacznej odległości od miejsca w którym rosną konwalie.