Kosaciec / Irys syberyjski – Iris sibirica

Początek

Kosaciec / Irys syberyjskiIris sibirica

Kosaciec syberyjski to bylina należąca  do rodziny Iridaceae- kosaćcowate.

Jest bardzo wytrzymały, łatwy w uprawie i można powiedzieć „bezobsługowy”. Nie wymaga nawożenia, odporny na choroby, może rosnąć wiele lat w tym samym miejscu. Jedynie o czym nie należy zapominać, to o wilgotnym podłożu. Chociaż przyznam- w moim ogrodzie podlewam go przy okazji nawadniania innych roślin . Ma się  bardzo dobrze.

Kosaciec jest podstawową rośliną do sadzenia nad brzegami oczek wodnych. Lubi, słoneczne stanowiska na których kwitnie obficiej, ale znosi także lekki półcień. Może rosnąć na każdym podłożu, chociaż najbardziej odpowiednia jest gleba próchnicza, przepuszczalna.

Tworzy okazałe kępy złożone z długich i wąskich zielonych liści, które przypominają trawę. Początkowo liście są sztywne, zbiegiem czasu jednak opadają. Dlatego aby roślina dobrze wyglądała  przez całe lato zabezpieczam ją metalową obręczą, która nie pozwala na pokładanie się liści, zwłaszcza tych brzegowych.  Oczywiście zabieg ten nie jest konieczny, ale ja tak robię. Cienkie pędy kwiatowe  wyrastają  ponad liście, osiągają wysokość  ok. 90-120 cm, są rozgałęzione i zakończone 1-3 niebiesko-fioletowymi kwiatami. Znane są także odmiany o kwiatach czysto niebieskich, białych lub purpurowych.

W moim ogródku kosaciec zakwita w połowie maja i kwitnie do końca miesiąca. Kwitnie co prawda krótko ale jego  bardzo obfite, fioletowo- niebieskie kwiaty w towarzystwie wczesnych liliowców są bardzo dekoracyjne.

Irysy najlepiej rozmnażać przez podział kłączy pod koniec lata, kiedy  liście zaczynają lekko żółknąć. Wybieramy te rośliny, które znajdują się na zewnątrz kępy – są najmłodsze i najzdrowsze . Po wykopaniu przycinamy liście do wysokości ok. 30 cm, natomiast korzenie pozostawiamy nieskrócone. Sadzimy na głębokość ok. 10 cm.

Przed zasadzeniem warto wcześniej przygotować glebę, aby roślina miała warunki do dobrego startu. Przekopując na głębokość szpadla można dodać nawóz o niskiej zawartości azotu. Na tak przygotowanym podłożu  zasadzimy irysy dopiero miesiąc po tej czynności.Uwaga! Irysy nie tolerują świeżych nawozów.

Literatura podaje, że  powinno się je przesadzać co 5 lat ze względu na łysienie środków kęp.

W moim ogródku irysy syberyjskie rosną na tym samym stanowisku  o wiele dłużej bez przesadzania i nie zauważyłam aby coś niepokojącego się działo. Kępy pięknie się rozrosły. Oczywiście  każdy ogród jest inny, w każdym panują inne warunki.  Trzeba wiec w sposób indywidualny  pielęgnować, doglądać rośliny i w zależności od potrzeb- postępować.

Zapraszam  do mojej galerii. Galeria: Kosaćce

Dodaj komentarz