Kosaciec żółtawy – Iris orientalis / ochroleuca

Początek

Kosaciec żółtawy Iris orientalis, syn. Iris ochroleuca

W moim ogródku oprócz irysów bródkowych i syberyjskich znalazł sie także  inny. Przyznam szczerze, nie wiem od kiedy go mam, czy kupiłam, czy dostałam?… Nie to jest istotne. Ważne jest to, że bardzo mi się podobaJ

Kosaciec żółtawy – bo o nim mowa -należy do grupy kosaćców kłączowych, bezbródkowych( podobnie jak syberyjskie). Pochodzi z Azji Mniejszej. Bywa uważany za botaniczną odmianę Iris spuria. Należy do  bylin wieloletnich, jest łatwy w uprawie, nie wymaga  częstych rozsadzeń. Jest całkowicie mrozoodporny.

Dorasta wraz z pędami kwiatowymi nawet 100-120cm. Liście ma  wyjątkowo sztywne, wyprostowane, ciemno-zielone, które są ozdobą od wiosny do jesieni. Kwitnie cały czerwiec. Na silnych pędach wyrastających ponad liście ukazuje się od 4 do 7 kwiatów o średnicy do 10 cm. Kwiaty są białe z dużą żółtą plamą na listkach zewnętrznych.

Kosaciec żółtawy wymaga gleb żyznych, gliniasto –próchniczych, o odczynie lekko kwaśnym oraz  słonecznego stanowiska. Ziemia powinna być stale wilgotna.

W moim ogródku,  rośliny mocno się rozrosły i dzięki podziałowi uzyskałam kilka kęp.

Łatwo go rozmnożyć. Tuż po przekwitnięciu wykopuję  całą kępę i dzielę w taki sposób aby każda z części miała 2-3 kłącza. Po umieszczeniu w dołku na głębokości ok.10cm mocno podlewam. Kosaćce żółtawe zakwitają w kolejnym sezonie.

 

Dodaj komentarz