Liatra kłosowa – Liatris spicata

Początek

Liatra kłosowa Liatris spicata

Liatra kłosowa jest byliną o bulwiastych kłączach. Dobrze znosi mrozy i niezbyt długie susze. Zaliczana jest do roślin mało wymagających.

Odziomkowe liście tworzą rozety, są długie, wąskie, ciemnozielone i nieco sztywne. Ze środka rozety wyrastają nierozgałęzione, sztywne pędy. Zakończone są kłosowym  kwiatostanem zbudowanym z dużej ilości koszyczków, które rozwijają się nietypowo, bowiem od góry do dołu kłosa.

Liatry kwitną w lipcu/sierpniu. W zależności od odmiany różnią się  wzrostem i kolorem kwiatów. Do najbardziej znanych odmian należą: ‘Kobold’ o fioletowych kwiatach, dorastająca do 40 cm wysokości, ‘Floristan violet’ o jasnofioletowych kwiatach i 70 cm oraz ‘Floristan white’, o kwiatach białego koloru, dorastająca do 100 cm wysokości.

Lubią miejsca słoneczne, glebę żyzną i niezbyt wilgotną . Nie wymagają przesadzania przez kilka lat, aż  do chwili gdy zaczynają słabiej kwitnąć. Moment przesadzania można wykorzystać do rozmnożenia rośliny przez podział, odrywając  od części matecznej  pędy odrostowe. Najlepiej robić to wiosną, w kwietniu.  Głębokość sadzenia bulwek- ok 10 cm. Roślinę można także rozmnożyć z nasion zebranych bezpośrednio po zbiorze, ale zakwitnie dopiero  po 3-4 sezonach.

W moim ogródku  posadziłam liatry w pobliżu floksów wiechowatych. Niestety  zostały przez nie zagłuszone. Poza tym cień jaki dawały floksy spowodował marnienie kępy i bardzo słabe kwitnienie.

Liatry nadają się na kwiat cięty, długo utrzymują  świeżość w wazonie. Są chętnie odwiedzane przez motyle.

Dodaj komentarz