Mikołajek – Eryngium

 

Początek

MikołajekEryngium

Mikołajek należy do roślin z rodziny selerowatych. Obejmuje ok. 230 gatunków pochodzących z Europy i Ameryki Południowej. W naturalnych warunkach możemy spotkać  mikołajka nadmorskiego (E. maritimum) –  jak sama nazwa wskazuje-na terenach nadmorskim. Podlega on ścisłej ochronie. W przydrożnych rowach, nieużytkach, rumowiskach natknąć się z kolei można na mikołajka polnego(E.campestre).

W ogrodach uprawiane są przede wszystkim trzy gatunki: mikołajek alpejski(E. alpinum), mikołajek płaskolistny (E.planum) oraz mieszaniec pgrodowy(E.giganteum).

Najczęściej spotykanym w ogrodach jest mikołajek płaskolistny.

Bylina ta ma bardzo charakterystyczny wygląd. Łodygi ma wyprostowane, sztywne i rozgałęzione a kwiaty zebrane są w jajowate kwiatostany otoczone 1-3 -kolczastymi podsadkami. Klapowate lub pierzaste liście  zakończone są  ostrymi kolcami. Ciekawy jest kolor całego mikołajka. Jest on niebieskawy, co czyni roślinę jeszcze bardziej atrakcyjną. Mikołajek kwitnąc od maja do września przywabiając motyle i pszczoły.

Roślina głęboko się korzeni, liście i łodygi pokryte ma woskowym nalotem, które chronią ją przed nadmiernym parowaniem. Te cechy powodują, że mikołajek świetnie znosi suszę.

Co do gleby nie ma większych wymagań. Może być sucha, jałowa, nawet piaszczysta. Miejsce z natomiast powinno być dobrze nasłonecznione. Nie lubi stojącej wody zwłaszcza w okresach zimy.

Mikołajka najłatwiej rozmnożyć przez wysiew nasion wiosną, najlepiej w marcu/kwietniu do inspektu a miejsca stałe przesadzić w czerwcu. Trudniejszy jest podział starszych kęp ze względu na palową budowę korzenia. Jeżeli jednak zdecydujemy się na taki podział to  najlepiej to zrobić wiosną lub jesienią.

Roślina bywa atakowana przez mszyce – stosujemy wtedy gotowe preparaty na szkodniki lub środki naturalne.

Pozostawione mikołajki na zimę na rabacie, są ciekawą ozdobą zimowego ogrodu. Często wykorzystywane są  jako kwiat cięty w suchych bukietach. Trzeba jednak pamiętać aby pędy ścinać w początkowym okresie kwitnienia i zasuszać.

Dodaj komentarz