Miodunka – Pulmonaria

 

Początek

Miodunka Pulmonaria

Miodunka to bylina. Należy do rodziny ogórecznikowatych- Boraginaceae. W Polsce w stanie naturalnym występuje rzadko, głównie w części zachodniej i na Pomorzu. Jak wskazuje nazwa, jest rośliną miododajną.

Miodunka jest jedną z najwcześniej zakwitających bylin. Osiąga ok. 30cm wysokości.  Kwitnie marzec/maj. Kwiaty miodunki, w miarę kwitnienia zmieniają kolor. Początkowo są czerwoną, później stają się fioletowe. Wyrastają na krótkich, owłosionych szypułkach, które na szczycie łodygi tworzą kwiatostan (dwustronny sierpik).Roślina ma dekoracyjne liście.  Ich górna strona jest nakrapiana jasnymi, srebrzystymi plamami. W zależności od odmiany wielkość plamek jest różna.

Doskonale nadaje się do  zacienionych miejsc w ogrodzie. Można ją wykorzystać do sadzenia pod krzewami i drzewami. Miodunka preferuje podłoże zasobne w próchnicę, przepuszczalne i wilgotne.

Roślina tworzy gęste, zadarniające kępki. Z czasem rozrasta się, dzięki czemu może  być wykorzystywana jako roślina okrywowa. Nie jest jednak ekspansywna.

W moim ogródku miodunkę mam od kilku lat. Rozmnożyła się przez samosiew. Najłatwiej jednak rozmnożyć ją dzieląc kępy po kwitnieniu lub wczesną jesienią.

Miodunka jest dość odporna na mróz, ale posadzoną pod koniec lata lub jesienią warto przykryć stroiszem.

Miodunka plamista jest rośliną leczniczą. Dzięki wysokiej  zawartości śluzu jest stosowana w leczeniu chorób płucnych zwłaszcza w przypadkach chronicznego zapalenia oskrzeli. Jej liście zbiera się późną wiosną.

Dodaj komentarz