Nawłoć ogrodowa

Początek

Nawłoć ogrodowa – Solidago x hybryda

Na polach, nieużytkach a nawet rumowiskach rośnie dziko i bujnie nawłoć pospolita – S.virgaurea, która kwitnąc późnym latem zamienia te treny w jednobarwną żółtą plamę.

Jest to bylina wyjątkowo łatwa w uprawie, bez specjalnych wymagań, silnie ekspansywna. Może rosnąć w różnych rodzajach gleby. Wytrzymała jest na mróz i suszę. Wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego. Pędy nawłoci są sztywne, proste, od dołu drewniejące, gęsto ulistnione. Liście ma podłużne, lancetowate.

Kwiaty zebrane  są w drobne, żółte koszyczki licznie  rozgałęziające się, piramidalnie wzniesione. Wiechokształtne grona osadzone są na szczytach pędów. Łatwo sama się rozsiewa, dlatego pędy z dojrzewającymi nasionami lepiej usuwać; rośliny uzyskane z siewu nie zawsze  powtarzają cechy roślin matecznych.

Nawłoć można sadzić na rabatach grupami. Dobrze wygląda w ogrodach w stylu wiejskim. Komponuje się z wysokimi trawami ozdobnymi. Może  rosnąć w pobliżu zbiorników wodnych. Jest rośliną miododajną. Nadaje się także na kwiat cięty oraz suche bukiety.

W moim ogródku nawłoć pospolita sama znalazła sobie miejsce. Przywędrowała od sąsiadów, z za płotu, a ponieważ usadowiła się w cieniu co nie jest dla niej dobrym miejscem, to nie  mam problemu z jej  z nadmiernym rozrostem.

W ogrodach nawłoć często jest traktowana jako chwast.  A szkoda.

W uprawie są liczne odmiany hodowlane. Zaliczane są do gatunku nawłoć ogrodowa. Nawłocie ogrodowe są mieszańcami powstałymi z połączenia różnych gatunków nawłoci- głównie z nawłocią pospolitą.  Różnią się między innymi wysokością – od 50 do 200 cm a także okresem kwitnienia. W zależności od konkretnej odmiany, mogą kwitnąć od końca czerwca do października. Tworzą wzniesione i zwarte kępy.

Do popularnych nawłoci ogrodowych  możemy zaliczyć odmiany:

  • ‘Laurin’ – dorasta do wys. 30 cm  kwiaty ma złocistożółte
  • ‘Strahlenkrone’ – dorasta do 60 cm kwiatostany ma płaskie, żółte.
  • ‘Little Lemon’ – dorasta do 45 cm  kwiaty ma jasne, limonowe, na początku ciemniejsze, w miarę przekwitania jaśniejsze.
  • ‘Goldkind’ – dorasta tylko do wys. 30-40 cm kwiaty ma ciemnożółte
  • Odmiany rozmnaża się przez podział starych kęp (co umożliwia bylinie regenerację), fragmentów kłączy lub z sadzonek wierzchołkowych. Tuż przed kwitnieniem ścina się je i umieszcza w podłożu z piasku gdzie szybko wypuszczają korzenie. Przesadza się je na miejsca docelowe w tym samym sezonie.

Nawłoć nazywana jest w Polsce błędnie mimozą. Prawdziwa mimoza(czułek wstydliwy) w naturze u nas  nie występuje.

Dodaj komentarz