Ostróżka ogrodowa – Delphinium x cultorum

Początek

Ostróżka ogrodowa – Delphinium x cultorum

Ostróżka ogrodowa jest byliną, mieszańcem powstałym ze skrzyżowania kilku gatunków ostróżek pochodzących z Europy, Azji, Syberii Kalifornii.

Wymagania  ostróżki  co do gleby są dość duże. Miejsce do nasadzenia należy dobrze zdrenować, głęboko przekopać dodając przerobionego kompostu lub żyznej ziemi. Później, także nie wolno- począwszy od wiosny- zapominać o  nawożeniu. Dobrze jest trzykrotnie podsypać nawozów mineralnych lub podlać gnojówką. Roślina źle odżywiona, słabo rośnie, kwitnie, jest bardziej podatna na choroby. Najlepszym dla niej miejscem jest stanowisko słoneczne, osłonięte od wiatrów. Nie lubi gleby kwaśnej i podmokłej. W półcieniu roślina staje się wybujała a kwiaty drobnieją. Bylina może wymarzać podczas dużych mrozów, dlatego lepiej ją zabezpieczyć i okryć na zimę.

Roślina może osiągnąć nawet 2m wysokości, ale ponieważ łodygi są w środku puste  pod wpływem ciężaru kwiatostanu, łatwo ulegają złamaniom. Kwiatostany zbudowane są z pięciopłatkowych kwiatów, ułożonych w długie, nawet 50cm kłosy. Ostróżki mogą mieć kolor od jasnobłękitnego po granatowy, fioletowy, różowy, biały. Kwitną w czerwcu/lipcu. Po przekwitnięciu przycinając całą łodygę, pobudzimy roślinę do ponownego zakwitnięcia we wrześniu.

Ostróżki ze względu na swoje rozmiary, mogą sobie nie poradzić bez podpórek. Warto więc wcześniej przygotować sobie drewniane paliki, metalowe grubsze druty, płotki.

W moim ogródku stosuję metalowe obręcze, które zakładam w taki sposób, aby objęta nimi była cała roślina.

Ostróżkę można rozmnożyć na kilka sposobów:

  • przez podział większych kęp w kwietniu lub na początku sierpnia. Uzyskane w ten sposób części, sadzimy do dołków z dobrą ziemia i podlewamy. Jeżeli podziału dokonamy wiosną, rośliny zakwitną w tym samym sezonie.
  • wysiewając nasiona w końcu lipca do skrzynek. Siewki wysadzamy do doniczek, a we wrześniu przenosimy je do gruntu.
  • pobierając sadzonki wiosną, z młodych pędów. Po usunięciu dolnych liści umieszczamy je w podłożu z piasku i kompostu, lekko podlewamy. Sadzonki nie mogą mieć zbyt wilgotno i parno, ponieważ zgniją.

Wiosną, młode pędy ostróżki mogą być zjadane przez ślimaki a wierzchołki kwiatostanów przez mszyce. Ostróżki mogą również ucierpieć przez przędziorki. Na zaatakowanych liściach pokazują się żółte lub białe plamki. W przypadku gdy szkodników jest dużo, na ogonkach liściowych widać oprzędy.

Słaba cyrkulacja powietrza pomiędzy nasadzeniami może stać się przyczyną rozwoju mączniaka prawdziwego. Ta groźna choroba grzybowa  może spowodować utratę rośliny. Warto więc zapobiegawczo zastosować środki grzybobójcze, a gdy jednak pojawią się objawy tej choroby w postaci szarego nalotu na liściach, trzeba niestety ściąć ostróżkę tuż nad ziemią i spalić porażone części. Samą roślinę należy wzmocnić dodatkową dawką nawozu. Odrośnie i będzie nas cieszyć swoja krasą.

Ostróżka nadaje się do wazonów. Ścinamy ją, gdy kilka dolnych kwiatów w kwiatostanie całkowicie się rozwinie. Niestety kwiaty nie utrzymują się zbyt długo i dość szybko osypują. Uwaga! Wszystkie części rośliny są trujące.

Ostróżki najbardziej efektownie wyglądają na mieszanych rabatach z różami, w sąsiedztwie szałwii, lawendy, kocimiętki Faassena i czyśćca wełniastego o szarym ulistnieniu.

W moim ogródku ostróżka rośnie w towarzystwie floksów wiechowatych, przywrotnika ostroklapowego i czerwonej pnącej róży – Flammentanz.

Dodaj komentarz