Parzydło leśne – Aruncus dioicus / sylvestris

Początek

Parzydło leśne Aruncus dioicus syn. Aruncus sylvestris

Parzydło leśne w naturalnych warunkach najczęściej można spotkać w górach. Rośnie w zaroślach, lasach nad brzegami potoków. Jest jedną z największych, długowiecznych bylin, tworzącą duże rozrastające się kępy. Może osiągnąć nawet 2m.wysokości. Liście są podwójnie lub potrójnie pierzaste, duże, o pomarszczonych blaszkach.

Pod koniec maja na szczycie łodyg pojawiają się  kwiaty. Parzydło jest rośliną dwupienną, co oznacza, że kwiaty męskie występują na innych egzemplarzach niż żeńskie. Dlatego kolor kwiatów jest inny. Rośliny żeńskie kwitną  dłużej niż męskie. Mają kwiatostany zmieniające się w trakcie kwitnienia: zielonkawobiałe, białe, kremowe a przekwitając zieleniejące. Natomiast kwiatostany męskie są śnieżnobiałe a po przekwitnięciu brązowe. Kwiaty zebrane są w długie, nawet 50cm bardzo dekoracyjne wiechy. Mogą być dodatkiem do letnich kompozycji bukietowych.

Parzydło jest rośliną mało wymagającą. Najlepiej rośnie na stanowisku półcienistym i cienistym. Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna, próchnicza, żyzna, lekko kwaśna. Jeżeli zdecydujemy się posadzić roślinę na stanowisku  słonecznym trzeba pamiętać o dużej wilgotności podłoża oraz że okres  kwitnienia  będzie krótszy

Parzydło świetnie wygląda jako soliter. Dobrze  komponuje się z innymi  bylinami cieniolubnymi np.hostami, kokoryczką.

W moim ogródku parzydło  rośnie w pełnym cieniu  w towarzystwie paproci.

Najłatwiej rozmnożyć roślinę poprzez pobranie późną wiosną, w maju, sadzonek wierzchołkowych. Ukorzenia się je  w wilgotnym podłożu z dużą domieszką piasku. Na się je na czas ukorzenia roslina musi znajdować się w cieniu.

Jeżeli zdecydujemy się na rozmnożenie z nasion, to najlepiej pobrać je wczesną wiosną z przemrożonych po przezimowaniu w owocostanach. Wysiać należyto skrzynek. Zakiełkują po ok. 2 tygodniach. Wysadzamy je do miejsc półcienistych nie rozrywając kępek i zostawiamy na ok. 1 rok do następnej wiosny. Dopiero po tym czasie, czyli 2 latach wysadzamy na miejsca stałe.

W moim ogródku  rośnie parzydło, które  uzyskałam przez oderwanie we wrześniu  kawałka karpy  wraz z korzonkiem od rośliny macierzystej. Jest to jednak metoda bardzo niepewna i kłopotliwa, ponieważ  roślina ma grube i zdrewniałe korzenie.

Parzydło jest mrozoodporne. Roślina jest odporna na choroby i szkodniki. Nie wykluczone, że z powodu tego, iż po okresie wiosennym zaczyna wytwarzać cyjanogenne glikozydy na które nie ma w naturze amatorów :)

Dodaj komentarz