Pióropusznik strusi – Matteuccia struthiopteris

Początek

Pióropusznik strusi – Matteuccia struthiopteris

Pióropusznik jest wieloletnią paprocią, bardzo łatwą w uprawie, często spotykaną w ogrodach.

Zanim jednak zdecydujemy się na posadzenie pióropusznika w ogrodzie trzeba wiedzieć, że jest to roślina ekspansywna i szybko może zagłuszyć inne. Poza tym nie lubi przesadzania.

Dobrym miejscem dla niej jest stanowisko cieniste, o wilgotnym, próchniczym podłożu. W dużych ogrodach może być stosowana jako roślina okrywowa. Bardzo dobrze sprawdza się  w nasadzeniach pod drzewami oraz w pobliżu oczek wodnych. Bylina jest żarłoczna, dlatego lepiej jej nie łączyć z roślinami o słabym systemie korzeniowym lub pamiętać o dokarmianiu roślin.

Pióropusznik strusi ma krótkie kłącze, z którego wyrastają pojedyncze, podwójnie pierzaste, soczyście zielone liście płonne zwężające się ku dołowi. Liście  układają się w głęboki lejek. Długość liści może dochodzić do 80-100 cm.

Na przełomie lata i jesieni pióropusznik wytwarza krótszy ciemnobrunatny, jednokrotnie pierzasty liść zarodnionośny. Przypomina w wyglądzie strusie pióra – stąd nazwa paproci. Liście płonne zasychają, natomiast brązowe liście zarodnikowe pozostają na zimę.

Pióropusznik strusi rozmnaża się z zarodników oraz przez podział kłączy wiosną lub jesienią. Roślina jest w pełni mrozoodporna.

Pióropusznik strusi jest objęty całkowitą ochroną prawną.

Dodaj komentarz