Przegorzan pospolity – Echinops ritro

Początek

Przegorzan pospolity Echinops ritro

Przegorzan jest byliną dorastającą nawet do 2m wysokości. Roślina jest bardzo dekoracyjna zarówno z liści jak i kwiatów. Liście z wierzchu zielone a od spodu srebrzyste, są głęboko powcinane, kolczaste i przypominają liście ostu. Kwiaty zebrane w kule  o średnicy 2–6cm osadzone są na końcach owłosionych pędów. Kwiatostan, początkowo jest  zielony, w miarę rozkwitania coraz bardziej niebieski. Przegorzan jest rośliną miododajną, dlatego na jej kwiatostanach zawsze jest dużo pszczół os i trzmieli. Kwitnie od lipca do września. Ścięte na początku kwitnienia kwiatostany, nadają się na suche bukiety.

Przegorzan pospolity najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, nawet w palącym słońcu, w podłożu wapiennym, luźnym, przepuszczalnym, suchym, piaszczystym lub żwirowym.

Nie wymaga  podlewania z wyjątkiem  przedłużającej się suszy. Długi brak wody może spowodować obsychanie dolnych liści. Przegorzan pospolity jest mrozoodporny.

Rozmnażać go można przez wysiewanie lub podział. Nasiona dobrze jest zamoczyć w wodzie na dobę- będą szybciej wschodziły.  Odsączone, lekko przesuszone, wymieszane z żółtym piaskiem,  wysiewa się na rozsadniku marzec/kwiecień. Pierwsze wschody pokazują się już po  dwóch tygodniach. Pikowanie wschodów nie jest konieczne. Przenosi się je od razu na miejsca docelowe.

Przegorzan pospolity rozmnaża się także przez podział rozrośniętych kęp jesienią lub wiosną.

Natomiast  odmiany przegorzanu rozmnaża się wyłącznie za pomocą sadzonek korzeniowych (aby powtórzyły cechy rośliny matecznej). Fragmenty korzeni długości 8–10 cm pobiera się bardzo wczesną wiosną(marzec) jeszcze przed ruszeniem wegetacji i układa pionowo w podłożu.

Najpiękniej kwitnie  odmiana ‚Taplow Blue’, i ‚Blue Glob’. Występuje również gatunek o białych kwiatach – ‘Echinops sphaerocephalus’.

Dodaj komentarz