Przywrotnik ostroklapowy – Alchemilla mollis

Przywrotnik ostroklapowy

Przywrotnik ostroklapowy jest byliną całkowicie mrozoodporną.

W  moim ogródku rośnie z powodzeniem w różnych miejscach. Zarówno na stanowisku słonecznym, półcienistym oraz w miejscu, gdzie słońce dociera zaledwie na ok. 4 godz.

Przywrotnik nie ma wymagań co do gleby i odczynu pH. Może być obojętny lub lekko kwaśny.

Nadaje się jako roślina zadarniająca np. koronami drzew. Wyjątek stanowią dęby oraz lipy ze względu na  grzyby sadzakowe, na których atak przywrotnik jest wrażliwy.

Przywrotnik dorasta do ok. 50 cm wysokości a w  obwodzie  nawet do 60 cm. Pierwsze  jasnozielone, harmonijkowo złożone listki pokazują się wczesną wiosną na przełomie marca/kwietnia i są ozdobą przez całe  lato. Później ich kolor przechodzi w odcień szarozielony. Liście dochodzące do 15 cm średnicy,  w pokroju okrągłe, z charakterystycznymi regularnymi wcięciami. Pokryte są delikatnymi włoskami, dzięki którym zatrzymują na sobie krople rosy lub deszczu. Wyglądają dzięki temu magicznie, niczym oblepione kryształkami.

Roślina rozrastając się tworzy zwarte, półkoliste kępy, które bardzo szczelnie pokrywają  ziemię zagłuszając rozwój chwastów. Od czerwca do połowy sierpnia  na wyrastających ponad liśćmi, długich 35-50 cm pędach, pokazują się delikatne, rozgałęzione wiechy kwiatostanów w kolorze cytrynkowo –zielonym. Każda wiecha  zbudowana jest z gwiazdkowatych maleńkich kwiatów.

Przywrotnik pięknie uzupełnia rabaty bylinowe. Uroda kwiatostanu przywrotnika zostanie dodatkowo podkreślona, jeżeli – na zasadzie kontrastu – obok posadzimy niebieską szałwię omszoną, kocimiętkę lub lawendę.

W moim ogródku przywrotnik znalazł zastosowanie np. do podsadzenia floksów wiechowatych, róży pnącej oraz  jako roślina obwódkowa. Jest  bardzo dobrym „wypełniaczem” na rabatach.

Pędy z kwiatostanem przywrotnika  warto wykorzystać  przy komponowaniu bukietów. Nadają im ”puszystości’’.

Bylina łatwo się wysiewa i przyjmuje. Mając ją w ogrodzie możemy  w różnych miejscach natknąć  się na  dobrze ukorzenione młode sadzonki. Jeżeli nie zależy  nam na samosiejkach, przekwitłe kwiatostany trzeba przyciąć, zanim zawiążą się nasiona. Po przekwitnięciu przycinam nie tylko pędy, ale także zahaczam także o liście. Roślina szybko się odbudowuje, wypuszczając młode listki.

Przywrotnik oprócz samosiewu łatwo rozmnożyć przez podział dorosłych roślin. Jesienią lub wiosną wykopaną bryłę najłatwiej podzielić szpadlem. Uzyskane części zakopuje się w dołkach na podobną głębokość i podlewa.

Planując posadzenie przywrotnika przy ścieżce należy wziąć pod uwagę, że pędy kwiatowe lubią się pokładać i częściowo mogą zabierać miejsce na ścieżce.

Ulistnione i zasuszone pędy przywrotnika są  surowcem zielarskim mającym zastosowanie w różnych schorzeniach. Zalecany jest kobietom w chorobach narządów rodnych, stanach zapalnych podbrzusza. Ze względu na działanie bakteriobójcze i ściągające przyśpiesza gojenie się ran oraz regeneruje naskórek.

Jeden komentarz w “Przywrotnik ostroklapowy – Alchemilla mollis

  1. Pingback: Dobór roślin przy projektowaniu ogrodu – cz.3 | Ogródek.pl

Dodaj komentarz