Rozchodnik okazały – Sedum spectabile

Rozchodnik okazały

Jeżeli szukamy rośliny bezproblemowej, to rozchodnik okazały spełnia wszystkie tego warunki. Rośnie na każdej glebie, jest całkowicie mrozoodporny, wytrzymały na przesuszenie, bardzo łatwo się go rozmnaża .

Dobrze mu w miejscu silnie nasłonecznionym, ale znosi także miejsca półcieniste. Tworzy początkowo zwartą, półkolistą a potem szeroko rozrastającą się kępę. Jest bardzo dekoracyjny przez cały okres wegetacyjny. Na urodę rośliny wpływają sztywne pędy, okryte grubymi, owalnymi, mięsistymi, lekko ząbkowatymi liśćmi w kolorze zielonkawo-niebieskim. Na przełomie sierpnia/września, gdy zaczyna ubywać  barw na rabatach rozchodnik zaczyna kwitnienie. Jego drobne kwiaty zebrane są w  talerzowate kwiatostany. Warto tę roślinę posadzić w większych grupach lub wykorzystać na obwódki. Plamy kwitnących rozchodników są wyjątkowo dekoracyjne.

Rozmnażanie jest łatwe i zawsze się udaje! Od wiosny do czasu kwitnienia, wykopaną kępę dzielimy szpadlem na potrzebną ilość części, wsadzamy do wcześniej przygotowanych dołków, zakopujemy i podlewamy. Odstęp pomiędzy nimi powinien mieć ok. 40 cm. Rośliny podzielone wiosną, zakwitną jeszcze w tym samym sezonie.

W moim ogródku rozchodnik okazały jest naprawdę  okazały :) Wyrasta do wysokości blisko 80 cm.

Warto nie przycinać rośliny na zimę. Kwiatostany jesienią stają się ceglasto-rdzawe i dodają barwy jesienno-zimowemu ogrodowi. Wiosną po niskim przycięciu pokażą się w krótkim czasie nowe pędy.

Jeżeli przypadkowo odłamie się kawałek pędu, wystarczy go wsadzić do ziemi i podlać. Ukorzeni się bez problemu i uzyskamy nową roślinę :)

Jeden komentarz w “Rozchodnik okazały – Sedum spectabile

  1. Pingback: Dobór roślin przy projektowaniu ogrodu – cz. III | Ogródek.pl

Dodaj komentarz