Rozwar wielkokwiatowy – Platycodon grandiflorus

Początek

Rozwar wielkokwiatowy Platycodon grandiflorus

Rozwar wielkokwiatowy to przepięknie kwitnąca, bylina z rodziny dzwonkowatych Campanulaceae.  Przywędrował do nas z Chin i Japonii. Dobrze radzi  sobie w naszym klimacie i nie jest zbyt wymagający w uprawie. Dorasta do 60 cm wysokości

Kwitnie latem  lipiec/ sierpień. Kwiaty dzwonkowatego kształtu mają około 8 cm średnicy, w zależności od odmiany mogą być białe, różowe, fioletowe, niebieskie. Ukazują się na szczytach pędów pojedynczo lub po kilka. Kwiaty są pojedyncze ale bywają też odmiany o ciekawym półpełnym pokroju i falowanych płatkach.

Dla mnie, rozwar najciekawiej wygląda w fazie pąka.  Przypomina małe, pęczniejące baloniki.  Polska nazwa rośliny  wywodzi się z tego, że kwiat po fazie pąka otwiera się całkowicie ukształtowany i jest ostatecznych rozmiarów. Rozwar – bo się rozwiera.

Kwiatostany po przekwitnięciu dobrze jest usuwać. Pobudza  to roślinę do  zawiązywania kolejnych pąków. Zabieg ten lepiej wykonywać w rękawiczkach, ponieważ roślina w miejscu uszkodzenia, wydziela gęsty, biały sok (podobnie jak mlecz).

Roślina ma liście jasnozielone, o lekkim niebieskawym odcieniu, lancetowate lub owalne z ząbkowanymi brzegami.

W moim ogródku,  rozwary pomimo ich kępiastego  pokroju, zdarzają się lekko pokładać. Wystarczy jednak, że zabezpieczę je okrągłą podpórką –obręczą i problem rozwiązany.

Zanim go  posadzimy  dobrze jest  zastanowić się nad wyborem miejsca. Bardzo nie lubi  przesadzania,  tworzy długi korzeń, który łatwo jest uszkodzić.

Rozwar wielkokwiatowy lubi stanowiska nasłonecznione i  lekko ocienione. Słabo radzi sobie w cieniu. Potrzebuje umiarkowanej, wilgotności gleby, koniecznie przepuszczalnej, o pH najlepiej obojętnym.

W moim ogródku  jesienią  oznaczam miejsca gdzie rośnie. Wiosną dość późno wychodzi z ziemi i łatwo go uszkodzić przy wiosennych pracach porządkowych.

Rozwar wielkokwiatowy można samodzielnie wysiać z nasion zebranych jesienią z dojrzałych torebek nasiennych. Nasiona wysiewa się w marcu/maju do ciepłego inspektu. Do gruntu sadzi  we wrześniu.

Rozwary wysiewają się także do gruntu i przyjmują! Bardzo często jednak ze względu na ich późne wschody, nieświadomie je usuwamy robiąc wiosenne porządki na rabatach.

Roślina jest bardzo wdzięczna,  jej  urokliwe kwiaty stanowią w ogrodzie  ciekawy akcent przez całe lato.

Dodaj komentarz