Sasanka (Pulsatilla) – puchate cudeńko

Początek

Rodzaj sasanka (Pulsatilla) reprezentuje ok. 30 gatunków. W Polsce niestety nie ma już jej naturalnych siedzisk. W ogrodach uprawia się najczęściej mieszańce ogrodowe.

Sasanka jest mrozoodporną byliną. Tworzy gęste kępy, dorastające do 30 cm. Liście sasanek są owłosione i pierzaste. W pełni rozwijają się dopiero w lecie i dlatego kiedy roślina kwitnie jej kwiaty są ładnie wyeksponowane.

Kwitnienie długo i przypada na marzec/maj w zależności od strefy klimatycznej. Kwiaty o średnicy 6 cm mają dzwonkowaty kształt i rozwijają się stopniowo. Najczęściej występują w kolorze fioletowym oraz purpurowym (‚Rubra’) i białym (‚Alba’). Poza kolorem różnią się kształtem kwiatów, np. ‚Papageno’ ma postrzępione płatki, a ‚Polka’ – pełne, śnieżnobiałe kwiaty. Po przekwitnięciu roślina nadal jest bardzo dekoracyjna. Zdobią ją puszyste kwiatostany.

Sasanka jest heliofitem, dlatego konieczne jest dla niej stanowisko słoneczne lub lekko ocienione. Lubi glebę urodzajną, lekką, raczej suchą, o odczynie obojętnym. Dzięki dobrze rozwiniętemu systemowi korzeniowemu, dorosłe egzemplarze dobrze znoszą suszę. Na glebach ciężkich, nie drenowanych roślina będzie marnieć. Przed posadzeniem należy jej wybrać miejsce docelowe, ponieważ nie lubi przesadzania.

Sasanki można rozmnożyć samemu z nasion zebranych zaraz po zbiorze, w sierpniu. Wysiewamy je do skrzynek w ziemię wymieszaną z piaskiem. Jeżeli siewki zdążą wykiełkować przed zimą, to pikujemy. Na zimę pojemniki ustawiamy w chłodnym pomieszczeniu. Wiosną sadzimy na rabaty. Rozmnażanie przez podział kłączy raczej nie jest stosowane, ze względu na kruchy system korzeniowy. Można go łatwo uszkodzić. Jeżeli się zdecydujemy na taki podział, to wykonujemy go w lipcu/sierpniu.

Sasankami obsadza się skalniaki oraz rabaty bylinowe. Pięknie komponują się z innymi wiosennymi roślinami cebulowymi.

Roślina nadaje się na kwiat cięty. Należy jednak zachować ostrożność przy pielęgnacji jak i ścinaniu, ponieważ sasanka jest rośliną trującą – zawiera anemoninę , która może wywołać podrażnienia skóry.

Dodaj komentarz