Szałwia omszona – Salvia nemorosa

Początek

Szałwia omszona – Salvia nemorosa

Szałwia to bylina o małych wymaganiach. Rośnie na każdej glebie, ale trochę słabiej radzi sobie na podłożu gliniastym, podmokłym. Lubi miejsca nasłonecznione. Jest wytrzymała na mrozy.

Najefektowniej wygląda w dużych ilościach. Tworzy piękne, zwarte kępy o wyprostowanych łodygach. Na ich szczycie w czerwcu/ lipcu  pokazują się kwiaty, które zebrane są w kłosy.  W zależności od odmiany są fioletowo- niebieskie, purpurowe lub białe. Liście ma  jajowate, omszone. Szałwia w zależności od odmiany wyrasta od 40 do 60 cm.

Można ją bezpiecznie komponować z innymi kwiatami, ponieważ roślina nie jest ekspansywna.  Po przekwitnięciu szałwię należy nisko przyciąć. Zakwitnie ponownie we wrześniu, ale nieco słabiej. Jeżeli nie zależy nam na powtórnym kwitnieniu i nie przytniemy rośliny, to się wysieje i pozyskamy  wiele nowych egzemplarzy.

W moim ogródku szałwia  rośnie za obwódką z bukszpanu, w towarzystwie róż i lilii .  Obwódka maskuje roślinę, która  do momentu „odbicia”- po przycięciu- jest mało efektowna.

Szałwię łatwo rozmnożyć przez podział z początkiem maja lub z sadzonek wierzchołkowych w maju/czerwcu. Wykopane kępy najlepiej podzielić szpadlem a uzyskane części posadzić na głębokość podobną jak przed podziałem. Szałwia  zakwitnie jeszcze w tym samym sezonie.

Dodaj komentarz