Tojeść kropkowana – Lysimachia punctata

Tojeść kropkowana

Tojeść kropkowana – Lysimachia punctata

Tojeść kropkowana to roślina całkowicie mrozoodporna , mało podatna na choroby i szkodniki. Zaliczana jest do długowiecznych bylin.

Lubi stanowiska słoneczne i  półcieniste, glebę wilgotną .Długie, wyrastające do wysokości 100cm pędy pokrywają się gęsto, lancetowatymi liśćmi, których spód pokryty jest włoskami i kropkami. Stąd (od tych kropek)wzięła się nazwa rośliny.

Kwitnie bardzo obficie od  czerwca do sierpnia . Gwiazdkowate kwiaty  koloru żółtego z ciemniejszym środkiem, pokazują się w kątach liści na części wierzchołkowej pędu.

Tojeść jest rośliną bardzo ekspansywną, rozrasta się podziemnymi rozłogami, które wiosną mają kolor różowy.

Nadaje się do zadarniania dużych powierzchni. Duże kępy kwitnącej tojeści kropkowanej tworzą żółte, energetyczne plamy na rabatach.   Rozmnożyć ją można bardzo łatwo oddzielając rozrośnięte  kępy lub  rozłogi wiosną- w kwietniu i maju lub jesienią- we wrześniu i październiku.

W moim ogródku tojeść kropkowana bardzo dobrze się czuje na stanowisku  słonecznym, ale  dbam aby podłoże było zawsze lekko wilgotne. Tojeść kropkowana radzi sobie z chwastami, nie pozwala się przez nie zagłuszyć. Jesienią ścinam nisko przekwitłe pędy.

Tojeść kropkowana zaliczana jest do tzw. roślin „bezproblemowych”.

Dodaj komentarz