Trytoma groniasta – Kniphofia uvaria

Początek

Trytoma groniasta Kniphofia uvaria

Jeżeli chcemy wprowadzić trochę egzotyki do naszych ogrodów to trytoma świetnie się do tego nadaje.

Bylina przywędrowała do nas z Afryki Południowej i Madagaskaru. W związku ze swoim pochodzeniem musi mieć stanowisko dobrze nasłonecznione, osłonięte od zimnych przeciągów. Trytoma groniasta lubi glebę  lekko kwaśną, pulchną, stale wilgotną. Wyjątkiem jest okresu spoczynku rośliny, ponieważ wilgoć w tym czasie jest dla niej szkodliwa.

Trytoma dorasta do 120 cm. Jej liście są długie, trawiaste, tworzące kępę z której  wnętrza  wyrastają  sztywne pędy. Na ich końcach, w zależności od odmiany, w różnym czasie i w różnych kolorach pokazują się kwiaty. Bylina kwitnie od czerwca do września. Kwiaty mają budowę rurkowatą i zebrane są w gęste i cylindryczne grona w kolorze białym, żółtym, pomarańczowym, czerwonym. Najczęściej w kwiatostanie od dołu kwiaty są jaśniejsze np. żółte, natomiast na górze są kwiaty ciemniejsze np. pomarańczowe lub czerwone.

Rośliny przetrzymują nasze zimy. Musimy im jednak pomóc a zwłaszcza tym nowo posadzonym. Kępę należy na zimę związać, obsypać suchymi liśćmi, słomą lub  korą  do wysokości ok. 30-cm. Szczególnie należy zabezpieczyć  środek rozety. Wiosną po rozgarnięciu okrycia, podsypujemy roślinie kompostu.

Trytomę groniastą najlepiej jest rozmnożyć poprzez oddzielenie jesienią  młodych, bocznych przyrostów. Można także w marcu wysiewać nasiona pod szkłem.

Trytomy sadzi się wczesną wiosną lub jesienią. Najefektowniej wyglądają posadzone w grupie po kilka sztuk.

Dodaj komentarz