Zawilec mieszańcowy – Anemone x hybryda

 

Początek

Zawilec mieszańcowy Anemone x hybryda

Zawilec mieszańcowy jest byliną. To cudowna ozdoba rabat późnego lata i jesieni.

Roślina ta powstała ze skrzyżowania  zawilca japońskiego z Anemone vitifolia. Wyrasta w zależności od odmiany od 50-120cm. Bujne liście zawilca mieszańcowego są  ciemnozielone, klapowate. Cała roślina jest od lekko owłosiona.

Zawilec kwitnie od drugiej połowy lipca do nawet końca września. Kwiaty o średnicy ok. 5-7cm i różnej liczbie płatków, dominują w kolorze białym, różowym i fioletowym. Zebrane są w baldachy od kilku do kilkunastu sztuk. Kwiaty mogą być pojedyncze, półpełne i pełne. Najlepiej rośnie w miejscach lekko ocienionych, w  glebie przepuszczalnej, żyznej. Wymaga regularnego podlewania, tak aby podłoże było  stale lekko wilgotne. Bardzo efektownie komponuje się z hostami, tawułkami.

Po  zakończonym kwitnieniu aby roślina nie zawiązywała nasion przycina się  jej pędy, a pod koniec sezonu ścina całą część nadziemną. Zawilec wymaga w pierwszych latach po posadzeniu, okrycia na zimę. Warstwa zabezpieczająca np. z suchych liści, torfu powinna mieć ok. 20 cm grubości. Starsze rośliny u których mrozoodporność jest większa i ich pąki są głębiej położone pod ziemią, wystarcza lekkie zabezpieczenie a nawet i bez niego przetrzymują mrozy.

W moim ogródku, niestety nie okryłam młodej rośliny i na daremnie szukałam jej  wiosną .Skutecznie wymarzła :(

Zawilce mieszańcowe sadzi się wiosną-marzec/kwiecień. Dobrze jest wybrać miejsce ostateczne. Można je przesadzać, chociaż należy robić to rzadko, bo tego nie lubią.

Rozmnożyć roślinę  najprościej przez podział w marcu/ kwietniu. Wystarczy odciąć ubiegłoroczne odrosty korzeniowe. Jeśli potrzebujemy uzyskać więcej roślin to rozmnażamy przez sadzonki. Pozyskanie sadzonek korzeniowych wymaga wykopania karpy jesienią i zadołowania jej. W zimie z wyciągniętej karpy odcina się ok. 10cm.sadzonki korzeniowe. Układa się je niezbyt gęsto(wyrastające liście są duże), poziomo w skrzynkach wypełnionych podłożem w stosunku 1:1 torfu i kory i lekko przykrywa. Pamiętać należy o stałym, lekko wilgotnym podłożu. Po ok. miesiącu powinny pokazać się pierwsze liście. Dla wzmocnienia efektu, rośliny dobrze jest posadzić ok. 5-7sz/ 1m.

Zawilce nadają się na kwiat cięty.

Dodaj komentarz