Złotnica żółta – Asphodeline lutea

Złotnica żółta

Złotnica żółta-Asphodeline lutea

Złotnica to okazała, ciekawie wyglądająca bylina. W naturalnych warunkach rośnie na słonecznych, kamienistych glebach regionu Morza Śródziemnego i Azji  Mniejszej.

Roślina zimuje w formie kępy wąskich liści, z której wiosną wyrasta długi ulistniony pęd zakończony kolbowatym kwiatostanem. Liście są długie, wąskie, niebieskozielone, pokryte kutnerem. Złotnica kwitnie na przełomie maja /czerwca. Kwiaty ma żółte, gwiazdkowate, o średnicy ok. 6cm. Rozwijają się po kilka naraz na różnych poziomach kwiatostanu. Z biegiem czasu kwiaty zawiązują efektowne owocostany z kulistymi nasionami.

Złotnica z racji swojego naturalnego występowania lubi miejsca słoneczne. Gleba powinna być  zasobna, próchnicza, przepuszczalna, o odczynie lekko wapiennym. Jeżeli takich warunków nie mamy, trzeba wcześniej, przed posadzeniem odpowiednio przygotować podłoże. Gleby lekkie mieszamy z dużą ilością kompostu- aby podnieść w niej ilość próchnicy. Natomiast gleby zbyt ciężkie trzeba rozluźnić, dodając do nich piasku lub żwirku. W dobrze przygotowanym podłożu, złotnica nie sprawia kłopotu a jedynie w zbyt mokrym może zagniwać i całkowicie wyginąć.

Roślina najefektowniej wygląda posadzona w grupie. Sadząc kilka egzemplarzy obok siebie, zostawiamy ok. 30-40cm przerwy pomiędzy nimi.

Złotnica znosi okresowe susze, ale może w tym czasie trochę stracić na urodzie. Dlatego dobrze jest ją systematycznie podlewać, zwłaszcza w czasie kwitnienia.

Na czas zimy wykonujemy ściółkowanie stroiszem, liśćmi lub włókniną.

Złotnicę można rozmnożyć przez podział lub z nasion. Nasiona wysiewamy marzec/kwiecień w inspekcie lub pod folią. Po ok 2-3 miesiącach pojawiają się wschody. Siewki wymagają pikowania – do doniczek. Pierwszą zimę muszą spędzić zabezpieczone przed mrozem (najlepiej w szklarni lub pod folią). Dopiero wiosną kolejnego roku, po połowie maja sadzimy ją do gruntu.

Rozmnażanie przez podział wykonuje się wczesną jesienią. Ponieważ roślina tworzy krótkie kłącza oddzielamy je od rośliny macierzystej wraz z wyrosłym na nim egzemplarzem i sadzimy w nowe miejsce.

Roślina jest odporna na choroby i szkodniki. Bardzo rzadko może być zaatakowana przez nicienie liściowe. Na liściach powstają wtedy żółte lub brązowawe wydłużone plamy ograniczone nerwami blaszki liściowej. Jeżeli porażone liście są pojedyncze to wystarczy je oberwać i spalić. Natomiast w przypadku rozprzestrzenienia się objawów, cała roślina wymaga wykopania i zniszczenia. Chorych całych roślin bądź ich części nigdy nie wrzucamy do kompostownika!

Złotnica nadaje się na kwiat cięty.

Dodaj komentarz