Celozja grzebieniasta (Celosia argentea cristata)

Początek

Celozja grzebieniasta zwana też grzebionatką to wyjątkowo efektowna roślina. Jej intensywne kolory: czerwone, żółte, pomarańczowe, różowe, w połączeniu z ich oryginalnym kształtem, z daleka przyciągają wzrok. Wiechowaty kwiatostan złożony z licznych drobnych kwiatów, ma staśmione pędy co z wyglądu przypomina kogucie grzebienie. Owalne liście tworzą rozetę u nasady łodygi.

Celozja grzebieniasta jest rośliną jednoroczną z rodziny szarłatowatych Amaranthaceae.

Nasiona wysiewa się w marcu. Siew powinien być rzadki oraz płytki. Pojemniki przetrzymuje się w pomieszczeniu ciepłym > 20st. Pikuje, gdy wytworzą się 2-3 liście właściwe. Następnie przenosi na chłodniejsze stanowisko < 20st. Aby zapobiec ewentualnej zgorzeli siewek, zapobiegawczo można zastosować odpowiedni środek grzybobójczy.

Do gruntu na miejsce stałe rośliny wysadza się w maju, po „zimnej Zośce” w rozstawie ok. 20 x 30 cm. Dorasta do 20–50 cm wysokości. Kwitnie od lipca do października.

Najlepiej rośnie w glebie dobrze uprawianej, wilgotnej, na stanowisku słonecznym. Nadaje się na kwiat cięty oraz do suchych bukietów.

Celozję grzebieniastą można też sadzić do doniczek, pojemników ustawianych na balkonach bądź tarasach. Do uprawy doniczkowej nadają się odmiany karłowate, np. ‚Empress’ o kwiatach purpurowych i ciemnoczerwonych liściach oraz ‚Toreador’ o kwiatach szkarłatnych.

Roślina ze względu na swój nietypowy wygląd warta jest uprawy. Jej egzotyczny „look” przy dobrze skomponowanej rabacie, będzie na pewno atutem.

Jeden komentarz w “Celozja grzebieniasta (Celosia argentea cristata)

Dodaj komentarz