Barwinek pospolity – Vinca minor

Początek

Barwinek pospolity to zimozielona roślina, całkowicie odporna na mróz.

Dla początkujących ogrodników zaskoczeniem jest to, że należy do krzewów liściastych. Krzewy w naszej wyobraźni mają zupełnie inny wygląd.

Barwinek jest rośliną płożącą, dorastającą do wysokości 20-30cm. Liście ma ciemnozielone, skórzaste, błyszczące, kształtu eliptycznego. Wczesną wiosną w marcu/ kwietniu z leżących pędów wyrastają pionowe pędy a na nich zakwitają fioletowo-niebieskie pięciopłatkowe kwiaty. Obfite kwitnienie trwa do maja. Czasami pojedyncze kwiaty pokazują się jeszcze we wrześniu.

Barwinek jest niezastąpiony w miejscach mocno cienistych, pod koronami drzew, krzewów ale dobrze też sobie radzi na stanowiskach słonecznych. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby ziemia tam była stale wilgotna. Jest zupełnie niewymagający co do gleby, urośnie na każdej.

W moim ogródku barwinek posadzony jest, np. pomiędzy hostami. Zanim ukażą się  po zimie, rabata nie jest „goła”.

Jeżeli w ogrodzie mamy takie zakątki, gdzie nie urośnie  trawa, a chcemy te miejsca zazielenić to warto sięgnąć po tę krzewinkę. Dodatkową zaletą jest to, że bardzo gęsty kobierzec jaki tworzą liście, nie daje możliwości przedarcia się żadnym chwastom.

Barwinek rozmnaża się łatwo. Wiosną lub jesienią odcięte ok. 15cm pędy wsadza się wprost do wilgotnej  gleby (w miejscu cienistym). Po 2-3 tygodniach pokazują się korzonki. W przypadku rozrośniętych egzemplarzy, gdy chcemy uzyskać nowe kępy, szpadlem odcinamy potrzebną ilość rośliny wraz z bryłą ziemi. Sadzimy w nowym miejscu i podlewamy. Można to robić w zasadzie w ciągu całego roku, z wyjątkiem zimy. Barwinek przyjmuje się bezproblemowo.

Barwinek pospolity występuje w kilku odmianach. Różni je barwa kwiatów i liści, np. ‘Variegatę’ rozpoznać można po pstrym ulistnieniu, a polską odmianę ‚Sebastian’ po liściach jaśniejszych, z żółtą plamą po środku blaszki. ‚La Grave’ ma kwiaty lawendowe, zaś ‚Bowles White’ białe.

Barwinek używany jest często do dekoracji wielkanocnych stołów i koszyków ze święconką. Polska nazwa barwinka nawiązuje do jego cech użytkowych; stosowano go do barwienia tkanin.

Dodaj komentarz