Budleja Dawida – Buddleja davidii

Początek

Budleja Dawida – Buddleja davidii

Prawie na wszystkich  fotografiach przedstawiających  kwiatostany tego krzewu  nieodłącznym elementem są motyle. Kwiaty budlei wydzielają charakterystyczny, słodki zapach i to on jest „magnesem”, który je przyciąga. Stąd też budleja nazywana jest motylim krzewem.

Budleja dorasta do 2-3m wysokości, jest krzewem rozłożystym, dlatego dobrze prezentuje się na  dużych rabatach lub jako soliter. Lubi miejsce słoneczne, o podłożu obojętnym lub lekko zasadowym. Sadzimy ją od października do późnej jesieni oraz wiosną – do maja. Ponieważ może przemarzać, zwłaszcza w bezśnieżne zimy, wymaga wysokiego kopczykowania np. liśćmi, ziemią. Jeżeli pomimo okrycia krzew zmarznie nie spieszmy się z jego usuwaniem. Przycięcie równo z ziemią może spowodować „odbicie” nowych pędów od korzenia.

Przed posadzeniem dobrze jest wybrać jej miejsce ostateczne, ponieważ nie lubi przesadzania. Jeżeli jednak musimy ją  przesadzić trzeba to robić ostrożnie, ze względu na łamliwe, długie korzenie.

Krzew kwitnie na pędach tegorocznych. Przycina się je co rok na wiosnę, ale dopiero gdy jest pewność, że nie będzie już przymrozków, aby nie narazić rośliny na przemarznięcie.

Wysokość wiosennego przycięcia uzależnione  jest od wieku rośliny. W pierwszych 2-3 latach tniemy na 30-40cm, a wraz ze starzeniem się krzewu, coraz niżej aż do całkowitego wycięcia, najbardziej zgrubiałych pędów. W ich miejsce wyrosną nowe.

W moim ogródku budleję tnę wiosną (w drugiej poł. marca) na wysokość ok.10-20cm od podstawy, podsypuję pełną garść Azofoski i podlewam. Nawożenie powtarzam w okresie kwitnienia.

Roślina źle znosi słabe nawodnienie i brak powietrza. Koniecznie więc w okresie wegetacji należy ją podlewać, zwłaszcza w okresach przedłużającej się suszy a glebę wokół niej   motyczkować.

Budleja kwitnie lipiec/ wrzesień. Jej  pędy wyginają się pod ciężarem długich ok. 20-30cm  wiechowatych kwiatostanów.  Cechą kwiatu jest pomarańczowe „oczko” w jego środku.

Przekwitnięty kwiatostan należy usunąć.  Po pierwsze  jest  brzydki, a po drugie wycinając go pobudzamy roślinę, do szybszego i do dłuższego kwitnienia.

Odmiany budlei różnią się kolorem kwiatostanów, np.:

kwiaty białe –’White Bouquet’, ‚White Profusion’

kwiaty różowe – ‚Fascinating’, ‚Pink Delight’, ‚Minpap’, ‚Summer Beauty’

kwiaty  fioletowe- ‚African Queen’, ‚Dart’s Papillon Bleu’, ‚Ile de France’

kwiaty niebieskie –’Adokeep’ ‚Ecolonia’, ‚Nanho Blue’

kwiaty purpurowe  – ‚Harlequin’, ‚Purple Prince’, ‚Royal Red’, ‚Nike’ ‚Black Knight’, ‚Santana’

Budleja ma niezbyt dużo liści na dole pędów, dlatego ładnie wygląda podsadzona niskimi bylinami. Roślina znana jest także pod nazwą omżyn Dawida.

Dodaj komentarz