Hortensja drzewiasta ‚Annabelle’ – Hydrangea arborescens ‚Annabelle’

Początek

Hortensja krzewiasta ‚Annabelle’  potocznie zwana „anabelką”, to wyjątkowo efektownie kwitnący krzew o luźnym pokroju. Wyrasta do wysokości 1,5m. Liście ma dość duże, jasnozielone, prawie sercowate, pod spodem owłosione, na brzegach ostro ząbkowane.

Jego ozdobą są olbrzymie, blisko 25-30cm – półkoliste kwiatostany złożone z wielu płonnych kwiatów(kwiaty płonne nie mają słupków ani pręcików, nie powstają więc z nich owoce ani nasiona). Kwiaty hortensji rozwijają się w pierwszych dniach czerwca. Początkowo są limonowo-białe, później do końca lata śnieżnobiałe, a jesienią powoli zasychając przybierają kolor beżowo – brązowy.

Dla rośliny najlepsze jest stanowisko słoneczne lub lekko ocienione. Idealne jest miejsce osłonięte ze względu na silnie rosnące pędy i duże kwiatostany, które w momentach silnych wiatrów czy burz mogą się połamać. Krzew dobrze rośnie na glebach żyznych i próchnicznych. Źle znosi tzw. gleby zimne, podmokłe. Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny (pH 5,5). Przed posadzeniem dobrze jest w miejscu sadzenia rozsypać nieodkwaszony torf (w zależności od wielkości rośliny, ale średnio ok pół wiaderka na dołek) i przekopać. Jeżeli nie zadbamy o prawidłowy odczyn pH hortensja może zareagować chlorozą, objawiającą się

żółknięciem albo blednięciem liści. Po posadzeniu roślinę podlewamy. W czasie całego okresu wegetacji nie wolno zapominać o utrzymywaniu wilgotnego podłoża, a zwłaszcza  w czasie suszy. Na brak wody roślina  reaguje” klapniętymi” liśćmi. Szybkie „napojenie” przywraca jej turgor.

Roślina kwitnie na pędach tegorocznych . Przycinamy je wiosną .

W moim ogródku „anabelkę” tnę w marcu, na wysokość  ok. 30cm. Gdy zaczynają wyrastać nowe pędy zakładam na krzew metalową obręcz. Jest to konieczne ponieważ  ciężkie kwiatostany(zwłaszcza po deszczu) mogą wyłamywać  łukowato wyginające się pędy. Można oczywiście zamiast obręczy stosować palikowanie. Paliki wbija się w środek krzewu -ostrożnie aby nie zniszczyć korzeni – i  przywiązywać do niego pędy. Paliki najwygodniej jest umieścić  zaraz po przycięciu rośliny.

Hortensje nawożę w sezonie dwa razy. Pierwszy raz w kwietniu, sypiąc garść Azofoski , a później przed rozwinięciem kwiatów, nawozem do hortensji.

Hortensja krzewiasta ‚Annabelle’ to bardzo wdzięczna roślina. Szybko się rozrasta,  jest  łatwa  w uprawie , w zasadzie nie choruje i jest wyjątkowo widowiskowa w okresie kwitnienia. Wykazuje się dużą mrozoodpornością, a nawet jeżeli jej pędy przemarzną  to po wiosennym cięciu, wytworzy nowe, które latem zachwycą kwiatami.

Krzew bardzo łatwo rozmnożyć wiosną z sadzonek korzeniowych, a także  zielnych –pobranych  latem- oraz zdrewniałych – pobranych zimą. Najprościej  można roślinę rozmnożyć poprzez odkłady, naginając pęd i przysypując w miejscu styku, ziemią. Po wytworzeniu korzeni odcinamy pęd z korzonkami od rośliny matecznej i przenosimy w nowe miejsce.

Roślina nie nadaje się na kwiat cięty. Więdnie w ciągu kilku godzin. Natomiast zasuszone kwiatostany są świetnym materiałem do tworzenia kompozycji zimowych.

Dodaj komentarz