Dobór roślin przy projektowaniu ogrodu – cz. III

Dobór roślin przy projektowaniu ogrodu.

Rośliny uzupełniające/wypełniające  – cz. III

Do roślin uzupełniających/wypełniających  zaliczamy te rośliny, które dzięki swojemu pokrojowi szczelnie wypełnią puste przestrzenie. Są to odmiany niskie, w swoim wyglądzie kępiaste, zwarte. Rośliny z tej grupy nie powinny konkurować z głównymi nasadzeniami, ale też powinny być na tyle dekoracyjne aby po przekwitnięciu tych pierwszych, przyciągnąć na siebie uwagę. Posadzone w większej ilości będą widoczne i utworzą wyraźne, efektowne plamy.

Rośliny wypełniające mają również za zadanie zakrycie tej części na roślinach (z grupy roślin strukturalnych), które w pewnym momencie stają się mało estetyczne. Najczęściej po przekwitnięciu lub w późniejszym okresie ich wegetacji. Dolne części przesychają, więdną, żółkną. Warto więc wykorzystać do zamaskowania tych „słabych punktów”, właśnie „wypełniaczy”. Poza tym część roślin w trakcie rozwoju w sposób naturalny traci dolne liście. Ogołocone pędy nie wyglądają dobrze. Zatem podsadzanie ich innymi, niższymi wpłynie znacząco na poprawę estetyki nasadzeń.

Wybierając rośliny wypełniające należy pamiętać o ich warunkach siedliskowych np. pH gleby czy nasłonecznienia. Podsadzanie  różaneczników krzewinkami lawendy będzie chybionym pomysłem. Różanecznik wymaga gleby kwaśnej i zacienionego miejsca o stale wilgotnym podłożu, lawenda odwrotnie; ziemi wapiennej, suchej i miejsca słonecznego. Takie zestawienie spowoduje że jedna z tych roślin „wypadnie”.

Bardzo dobrze w roli wypełniaczy sprawdzają się byliny. Hosty, żurawki, przywrotnik ostroklapowy, bergenia sercowata, rozchodnik okazały, ozdobne niższe trawy – to sztandarowe rośliny przy podsadzaniu większych krzewów i wypełnianiu pustych miejsc. Są trwałe, o małych wymaganiach a jednocześnie dekoracyjne od wiosny do jesieni. W przypadku dwóch ostatnich – pozostawione na rabatach jako „suszki”, staną się ozdobą ogrodu w miesiącach zimowych.

W moim ogródku najczęściej stosowanymi „uzupełniaczami” są te wymienione powyżej. Oprócz tego, że bardzo je lubię, to dzięki  łatwemu rozmnażaniu przez podział, uzyskuję dużą ilość nowych egzemplarzy.

Wypełniaczami mogą być także niskie krzewy róż okrywowych. Umieszczenie ich np. „w nogach” róż pnących uzupełni i ubogaci różankę.

Rośliny z grupy wypełniaczy, na dużych powierzchniach często wykorzystywane są jako rośliny okrywowe np. przywrotnik czy bergenia .

Właściwe komponowanie roślin, zestawianie pod względem koloru i faktury powoduje, że miejsca nasadzeń stają się bogatsze. Znikają puste, niezagospodarowane „placki” ziemi na rabatach.

Przeczytaj także:

Dobór roślin przy projektowaniu ogrodu – cz. I

Dobór roślin przy projektowaniu ogrodu – cz. II

Dobór roślin przy projektowaniu ogrodu – cz. IV

Dodaj komentarz