Dobór roślin przy projektowaniu ogrodu – cz. IV

Początek

Rośliny okrywowe/ zadarniające – cz. IV

Rośliny okrywowe/ zadarniające – mają za zadanie pokryć szczelnie ziemię. Dzięki nim uzyskamy nie tylko ozdobę rabat, ale uchronimy podłoże przed nadmiernym parowaniem. Rozrastając się, rośliny te „wyręczą” nas z ciężkiej pracy w ogrodzie, a mianowicie -z plewienia. Efekt zadarniania nie pozwala bowiem, na przebicie się jakichkolwiek chwastów w miejscu, gdzie powstanie gęsta okrywa.

Rośliny tej grupy są łatwe w uprawie jeżeli tylko wybierzemy właściwe do określonych stanowisk. Zupełnie inne rośliny nadają się na miejsca słoneczne, suche, cieniste czy wilgotne.

Rośliny zadarniające jak wszystkie pozostałe musza mieć przygotowaną wcześniej glebę. Odchwaszczone, użyźnione podłoże o odpowiednim pH, zagwarantuje im dobry start i szybki rozrost.

Jako rośliny okrywowe znajdują zastosowanie zarówno byliny, krzewy, krzewinki, jak i pnącza.

Z roślinami, których części naziemne zamierają na zimę, można mieć nieco kłopotu, ponieważ jako rośliny „znikające” nie tworzą okrywy sensu stricte. Proponuję jednak je uwzględnić, ponieważ od wczesnej wiosny do późnej jesieni zabezpieczają i dekorują rabaty.

Do najpopularniejszych niskich bylin szybko zadarniających zaliczamy: dąbrówkę rozłogową, runiankę, kopytnik, czyściec, tojeść rozesłaną, bodziszka korzeniastego, żagwin, floks szydlasty, konwalię majową, gęsiówkę macedońską. Bardzo dobrze sprawdza się nieco wyższa z bylin – przywrotnik ostro klapowy. Silnie rozsiewa się i łatwo uzyskać w ten sposób nowe rośliny.

Do roli okrywowych  nadają się także bluszcze, winobluszcze, powojniki prowadzone po ziemi. Wśród krzewinek popularny jest barwinek, wrzosy, wrzośce, trzmielina Fortune’a. W krzewach można wybierać, np. pomiędzy niskimi różami okrywowymi, irgami płożącymi, czy jałowcami.

Na dużych powierzchniach szybszy i bardziej widoczny efekt zadarniania, uzyskamy stosując, np. tojeść kropkowaną, pióropusznik strusi.

Rośliny okrywowe z definicji to takie, które tworzą „podłogę” ogrodu, czyli o niewysokim wzroście. Jednak należy pamiętać ,że czym innym jest „niski” w małym ogródku, a czym innym w dużym, gdzie rośliny z grupy tzw. „wypełniaczy” mogą  z powodzeniem spełnić rolę okrywy.

Rośliny tej grupy mogą być dekoracyjne pod względem liści, kwiatów, owoców. Można wybrać  te, o liściach jednokolorowych lub pstrych, delikatnych lub skórzastych. Okrywy nie musza być jednolite. Mogą się różnić, np. kształtem liści i wybarwieniem. Ważne jednak, aby ich wzrost był zrównoważony, tak aby jedna roślina nie zagłuszała drugiej.

Niskie rośliny okrywowe w trakcie kwitnienia tworzą barwne dywany. Wyższe z kolei na dużych połaciach, „malują” ogród rozlanymi plamami. Efekt jest zawsze widowiskowy.

Przeczytaj także:

Dobór roślin przy projektowaniu ogrodu – cz. I

Dobór roślin przy projektowaniu ogrodu – cz. II

Dobór roślin przy projektowaniu ogrodu – cz. III

Jeden komentarz w “Dobór roślin przy projektowaniu ogrodu – cz. IV

  1. Pingback: Dobór roślin przy projektowaniu ogrodu – cz. III | Ogródek.pl

Dodaj komentarz