Dobór roślin przy projektowaniu ogrodu – cz. I

Dobór roślin przy projektowaniu ogrodu.

Rośliny konstrukcyjne/szkieletowe  – cz. I

Rośliny konstrukcyjne – jak sama nazwa wskazuje – mają za zadanie „konstruowanie”, wyznaczanie przestrzeni ogrodowej.  Posadzenie ich wymaga dokładnego przemyślenia ponieważ są sadzone w pierwszej kolejności przy zakładaniu ogrodu i nie przewiduje się ich przesadzania. Często, wymiennie określa się je też jako rośliny szkieletowe, ponieważ są bazą na której opiera się cała konstrukcja nasadzeń  przyszłego ogrodu.

W zależności od wielkości ogrodu, planowanego stylu, roślinami konstrukcyjnymi mogą być drzewa, krzewy, pnącza.

Na dużych powierzchniach najczęściej wykorzystuje się okazałe drzewa liściaste, iglaste lub nasadzenia mieszane. Można je sadzić grupami, rzędami, albo jako solitery wokół których będzie tworzony ogród.

Drzewa mogą stać się głównym elementem nasadzeń, ale najczęściej stają się bazą dla innych roślin, które wypełniają przestrzenie pomiędzy nimi. W przypadku zastosowania soliterów roślina musi mieć spełnione przynajmniej dwa warunki: zapewniony dostęp światła z każdej strony oraz dużo wolnego miejsca. W aranżacji krajobrazu jako solitery wybieramy roślinę, która wyróżnia się walorami ozdobnymi – np. efektownym kwitnieniem lub zabarwieniem liści oraz że jest efektowna przez cały rok; podczas kwitnienia, owocowania, w czasie gdy okryta jest liśćmi i gdy je traci. Jest dekoracyjna bo ma np. ciekawe wybarwienie pędów, kory czy owoców.

Na małych powierzchniach jako rośliny szkieletowe wykorzystuje się niskie drzewa, ale przede wszystkim krzewy i pnącza. Sadzi się je najczęściej w szpalerach tworząc żywopłot czyli „ściany” ogrodu. Stosuje się tu zarówno rośliny iglaste jak i liściaste, zimozielone oraz  zrzucające liście na zimę. Żywopłoty mogą być wysokie – ponad 1,50 m (żywotniki, graby, cisy), średnie- do 1,50 m (ligustr pospolity, forsycja, krzewuszka), oraz niskie (np.niskie odmiany żywotników). Żywopłoty nie należy wykorzystywać tylko jako formę ogrodzenia się od innej przestrzeni, ale powinny stać się one tłem dla pozostałych roślin. Dlatego też wybierając roślinę do tego typu „konstrukcji” warto zwrócić uwagę na jej  pokrój i kolorystykę. Skoro ma być tłem, to nie może konkurować i skupiać uwagi na sobie, stając się rywalizacją dla właściwych nasadzeń.

W małych ogródkach często zastosowanie  jako wyznacznik „ścian” znajdują pnącza. Można do tego celu wykorzystać zarówno zimozielone jak i te tracące liście na zimę.

W moim ogródku „ramy” tworzy winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia). Bardzo szybko pokrył siatkę ogrodzeniową – roczne przyrosty dochodzą do 3-4 m. Na tle jego ciemnozielonych liści dobrze prezentują się rabaty w kolorach różowo – fioletowych i czerwono-żółtych. Późnym latem dojrzewające małe kulkowate owoce stają cię ciemnogranatowe, a liście zaczynają się powoli przebarwiać na szkarłatnoczerwony kolor. W chwili gdy z bylinowych rabat znikają rośliny, tak intensywna barwa dodaje życia  „zasypiającemu” jesienią ogrodowi.

Z innych bluszczy najczęściej stosowany jest nasz rodzimy zimozielony bluszcz pospolity (Hedera helix). Można również wykorzystywać inne pnącza, nie tylko bluszcze np. wiciokrzew japoński (Lonicera japonica ‚Aureoreticulata’), milin amerykański (Campsis radicans). W tym przypadku musimy jednak wziąć pod uwagę, że pnącza te, same w sobie są dekoracyjne z liści i kwiatów i muszą współgrać z przyszłymi nasadzeniami.

Pamiętajmy, tworząc zieloną „konstrukcję” ogrodu należy wybierać rośliny wieloletnie, których nie będziemy przesadzać. Będą się z biegiem czasu rozrastać i tworzyć jego stały element. Zły dobór i złe nasadzenia tej grupy roślin oraz ewentualne późniejsze korekty  są bardzo kosztowne i co najważniejsze mogą zaburzyć efekt wizualny całego ogrodu.

Przeczytaj także:

Dobór roślin przy projektowaniu ogrodu – cz. II

Dobór roślin przy projektowaniu ogrodu – cz. III

Dobór roślin przy projektowaniu ogrodu – cz. IV

 

 

2 komentarz(y) w “Dobór roślin przy projektowaniu ogrodu – cz. I

  1. Pingback: Dobór roślin przy projektowaniu ogrodu – cz. II | Ogródek.pl

  2. Pingback: Dobór roślin przy projektowaniu ogrodu – cz. IV | Ogródek.pl

Dodaj komentarz