Dobór roślin przy projektowaniu ogrodu – cz. II

Dobór roślin przy projektowaniu ogrodu.

Rośliny strukturalne/architektoniczne  – cz. II

Rośliny strukturalne – to te rośliny, które w ogrodzie stają się „soczewką” skupiającą  na sobie nasz wzrok. Mogą to być zarówno pojedyncze – ale bardzo oryginalne egzemplarze, jak i grupy roślin. Zadziwiać mają obfitością i barwnością kwitnienia, ulistnieniem, kształtem, rytmicznością nasadzeń.

Przed posadzeniem roślin  warto zastanowić się jaki chcemy uzyskać efekt. Można posadzić kilka sztuk roślin w jednym miejscu, ale można również rozmieścić je w różnych punktach ogrodu; staną się wtedy spoiwem łączącym różne części ogrodu.

Wybór roślin w szkółkach ogrodniczych jest ogromny i kuszący. Łatwo tam wpaść w pułapkę przypadkowych zakupów. Wybierając się na zakupy trzeba koniecznie trzymać się wcześniejszych założeń i planów. Zbyt duża ilość zgromadzonych roślin nie wpłynie dobrze na końcowy efekt. Ogród przeładowany roślinami pod względem kolorów i form wprowadzi bałagan i chaos, tym samym będzie mało efektowny.

Wystarczy kilka egzemplarzy z gatunku o zdecydowanym pokroju aby uzyskać harmonię. Rolę roślin strukturalnych mogą pełnić  drzewka liściaste np. klon palmowy (Acer palmatum), drzewka iglaste, krzewy np. hortensja (Hydrangea sp.) byliny np. parzydło leśne (Aruncus dioicus) a nawet rośliny jednoroczne – pod warunkiem, że posiadają one kształt, formę lub barwę o wyjątkowej urodzie np. słonecznik (Helianthus L.). Rośliny strukturalne zwane tez architektonicznymi powinny się dobrze wzajemnie komponować i współgrać  z ewentualnymi późniejszymi nasadzeniami.

Decydując się na określone rośliny trzeba rozważyć ile możemy poświecić im uwagi. Są bowiem gatunki które lepiej prezentują się gdy są formowane np. bukszpany. Wykonywanie strzyżenia wymaga jednak systematyczności, czasu i  precyzji. Rośliny te tylko wtedy będą wyglądały na porządne i zadbane i staną się prawdziwą dekoracją. Przycinając można im nadać prosty kształt lub odpowiednim cięciem stworzyć zielone rzeźby. Jeżeli jednak ogranicza nas czas i umiejętności lepiej wybrać takie rośliny, które świetnie sobie radzą bez ingerencji ogrodnika i są równie  wartościowe np. juka karolińska (Yucca filamentosa) o szablastych zimozielonych liściach i pięknym kwiatostanie.

Rośliny strukturalne powinny być sadzone w miejscach skąd są dobrze widoczne np. na tle trawnika lub w miejscach często uczęszczanych – przy ścieżkach. Dzięki ich cechom dekoracyjnym można także sprytnie odwrócić uwagę od miejsc mniej efektownych naszego ogrodu.

Warto zapamiętać. Wybór roślin powinien nawiązywać do stylu jaki panuje w ogrodzie. Rośliny powinny się uzupełniać i wzajemnie podkreślać swoją urodę. W ogrodach naturalnych tzw. wiejskich, posadzenie jednego egzemplarza w stylu bonsai będzie nieporozumieniem i „zgrzytem”.

Przeczytaj także:

Dobór roślin przy projektowaniu ogrodu – cz. I

Dobór roślin przy projektowaniu ogrodu – cz. III

Dobór roślin przy projektowaniu ogrodu – cz. IV

2 komentarz(y) w “Dobór roślin przy projektowaniu ogrodu – cz. II

  1. Pingback: Dobór roślin przy projektowaniu ogrodu – cz. IV | Ogródek.pl

  2. Pingback: Dobór roślin przy projektowaniu ogrodu – cz. I | Ogródek.pl

Dodaj komentarz